onsdag 2 juli 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Lundasensorer får jätterederier som kunder…

Lundaföretaget Life Finder Systems har fått rederijättarna Maersk och DFDS som kunder för sina sensorer som bevakar om någon drabbas av en arbetsplatsolycka.

Life Finder, som startade verksamheten i fjol som en spinoff till Sensative, ska tillsammans med de båda rederierna nu testa sensorerna i marin miljö. Sensorerna fästs bland annat på arbetskläder och utrustning för att till exempel upptäcka plötsliga förändringar i temperatur.

– Sensatives vd Mats Pettersson och de andra grundarna såg att det borde gå att rädda liv i hårda miljöer med hjälp av deras sensorteknik som kan vaka över dig på arbetet. Första tanken var just på vatten, från segelbåtar till professionella fartyg. För att få full fokus startades ett nytt bolag och Mats kontaktade mig för att ta bolaget till marknaden, säger Life Finders vd Anders Schening till Rapidus.

Just resan till marknaden har han redan gjort med Primozone Production i Löddeköping. Företaget renar vatten och luft med hjälp av ozon och Anders Schening lämnade vd-posten 2016. Dessförinnan var han marknadschef på Beijer Electronics.

– Jag gillar det entreprenöriella och att växa, Inget ont om det industriella, men kan man vara med och göra världen bättre på riktigt eller rädda ett enda liv så är det fantastiskt, säger Anders Schening.

Life Finder är än så länge bara tre personer, som sitter tillsammans med Sensative. Men i och med avtalen med Maersk och DFDS kan bolaget nu börja växa, enligt Anders Schening.

– Vi siktar på lansering och industrialisering 2021, till dess har vi hela Sensatives teknikkompetens bredvid oss. Under 2020 söker vi 2-2,5 miljoner i finansiering och sedan kan det behövas 4-5 miljoner för lanseringen beroende på vad vi får för partners som kan samfinansiera, säger han.

Niclas Lindstrand

Lundaföretaget Life Finder Systems har fått rederijättarna Maersk och DFDS som kunder för sina sensorer som bevakar om någon drabbas […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Skånska börsvinnare första halvåret

    De skånska börsbolagen har gått rejält bättre än rikssnittet hittills i år. Men det finns en förklaring som är ganska nedslående. Rapidus har listan på bäst och sämst under första halvåret.

  • Oncorena får in 130 Mkr

    Cancerforskningsbolaget Oncorena i Lund får in 133 Mkr i en nyemission där pengarna i huvudsak kommer från ägarna Helth Cap, Linc och FSG. Kapitalet ska finansiera en fas 1-studie som pågått i tre år.

  • Hänt i vecka 26

    Ledningen hoppar av i Enzymatica och Peab medverkar till att sänka Sveriges koldioxidutsläpp med 7 procent. Det är några av nyheterna från förra veckan.


  • Ny inloggning

    Kära prenumerant. På torsdag, den 12 juni, kommer vi ändra vårt inloggningssystem. Det gör vi för att förbättra vår service för dig. Här förklarar vi steg för steg vad du behöver göra på torsdag.

  • Vill rädda liv till sjöss med skånsk IoT

    PODD: Sensorer i kläderna på båtbesättningar. På så sätt ska olyckor undvikas till sjöss och liv räddas om olyckan ändå […]

  • Perfekt pitch hos Rapidus

    Sex bolag stod på tisdagen i startfältet vid Rapidus pitchevent – ett krafttag för att samla både svenskt och danskt riskkapital. Tillsammans söker bolagen uppemot 50 miljoner kronor för att skala upp sin verksamhet.

  • Nystart för Sensative

    IoT-bolaget Sensative led svårt under pandemin. Men nu spänns bågen igen. Med tre nyemissioner bara i år och med en ny marknadsstrategi ska omsättningen fördubblas årligen och bolaget nå lönsamhet.

  • Skånsk IoT i Sveriges största rederi

    Life Finder Systems når sitt första kommersiella genombrott med en order från rederiet Wallenius Wilhelmsens amerikanska flotta Arc.

  • Fetast plånbok vinner

    Efter en tolfteplats av fjorton i SHL måste något göras med hockeylaget Malmö Redhwaks. I brist på kommunalt stöd behövs det nya och kreativa samarbeten med näringslivet.

  • Glad påsk!

    Vi på Rapidus önskar dig en riktigt glad och varm påsk! Vi återkommer med nya skånska nyheter tisdagen den 2 […]

  • Damfotboll en svår affär

    Att damfotbollen har det tuffare ekonomiskt än herrarna är ingen hemlighet. Spelarförsäljningar och Europaspel ger inte i närheten av samma genomslag som på herrsidan.

  • Klubbarna kämpar för ekonomin i Superettan

    Superettan i fotboll ger betydligt lägre tv-intäkter än Allsvenskan. Så här löser de skånska klubbarna Helsingborgs IF, Trelleborgs FF och Landskrona BoIS utmaningen.

  • I år ska MFF fylla kassan

    Snart drar fotbollens högsta serier igång för året. Rapidus har tagit en titt på de ekonomiska förutsättningarna för skånska elitföreningarna. För MFF bör Europaspel ge mer pengar i år, även om det sportsliga resultatet blir likartat jämfört med tidigare år. Det säger MFF:s vd Niclas Carlnén.