onsdag 22 oktober 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Sårläkningsplåster redo för kliniska studier

|  ,
|  

In2cures dotterbolag Xinnates infektionsbehandlande sårgel kan ha unika egenskaper vid brännskador och tros delvis kunna ersätta antibiotikaanvändning. Det visar nya djurtester.

Resultaten, som tagits fram av forskare på Lunds Universitet, publiceras i det senaste numret av den vetenskapliga tidskriften Science Translational Medicine, där artikeln dessutom får pryda omslaget. Det är en banbrytande forskning som ligger till grund för produkten, uppger företagets vd Helene Hartman.

– Vad vi har kunnat se i djurstudier på möss och grisar är att sårgelen är effektiv mot infektion, samtidigt som det dämpar den skadliga inflammationen, säger hon till Rapidus.

Sårgelen efterliknar naturliga processer och har samma effekt på multiresistenta bakterier som vanliga bakterier. Den baseras på forskning på den kroppsegna peptiden TCP-25, som kan förebygga infektioner och dämpa inflammationer, bland annat genom att ta hand om skadliga endoxtiner.

De har i studien även kunnat jämföra med två etablerade produkter på marknaden och menar att deras produkt har en bättre effekt. De kliniska studierna är planerade att börja senare under 2020 med fokus på brännskador.

– Specifikt för brännskador är att det drar igång en inflammation i kroppen. Det finns idag inget bra medel att ta till mot det utan vi tror att vår dubbelverande sårgel kan bli banbrytande, säger Helene Hartman.

Mette Carlbom

In2cures dotterbolag Xinnates infektionsbehandlande sårgel kan ha unika egenskaper vid brännskador och tros delvis kunna ersätta antibiotikaanvändning. Det visar nya […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Rivstartar med storstädning

    ”Jag tittar inte på aktiekursen”. Det säger Kjell Groups nya vd Sandra Gadd i samband med sin första kvartalsrapport där hon rivstartar med en brutal nedskrivning som fick en redan nedtryckt aktie att falla ännu mer.

  • Björn Öste: ”Vi ger inte upp”

    Oatlygrundaren Björn Öste kommenterar nu konkursen i sitt investeringsbolag Aventure. Avgörande följdfrågor förblir dock fortsatt obesvarade. Vad betyder det till exempel att inte ge upp när uteblivet kapitaltillskott medför konkurs?

  • Swedencare vinnare i en positiv skånsk rapportflod

    Malmöbolaget Swedencare, som är en global koncern inom djurhälsa, fortsätter sin starka tillväxtresa. Rapporten som kom på onsdagen fick aktien att rusa. Och fler skånska rapporter togs emot positivt på börsen.


  • Först blir det sämre – sedan bättre

    Inhalatorbolaget Iconovo i Lund skrotar sina finansiella mål. Men utan att presentera nya. – Det är mycket som ar ändrats sedan målen sattes, säger vd Johan Wäborg.

  • Lång resa för Tikomeds nya vd

    ALS-forskningsbolaget Tikomed i Helsingborg har tillsatt en ny vd. Men även efter kapitaintag på en bra bit över 200 Mkr kommer minst lika mycket till att krävas för att få fram en fungerande ALS-medicin.

  • Upp och ned i life science-fabriken

    Försenade leveranser och en hastigt genomförd riktad nyemission är de senaste nyheterna från den skånska life science-fabriken. Två bolag med vitt skilda förutsättningar sänder ut pressmeddelanden.

  • Alligator jagar partner

    Cancerforskningsbolaget Alligator avslutar sin fas 2-studie med lyckat resultat. Aktiekursen tog ett litet glädjeskutt efter beskedet men föll sedan tillbaka. Dessutom fyllde bolaget nyligen på kassan.

  • Lunds life science brände 1 miljard

    Den samlade förlusten var nästan 1 miljard kronor under första halvåret. Rapidus har gått igenom Lunds 49 börsnoterade life science-bolag och noterar att bara sex av dem går med vinst. Se hela listan här.

  • Bioglan växlar upp produktion

    Läkemedelsbolaget Bioglan i Malmö går från klarhet till klarhet. Tillväxten pekar stadigt uppåt och volymerna ökar. Nu siktar vd Simon Björklund på att dubbla fjolårets rekordomsättning.

  • Danskt vaccinbolag blir svensk-brittiskt

    Det svenska rikskapitalbolaget Nordic Capital och det brittiska Permira lägger ett bud på Bavarian Nordic. Affären värderar det danska bolaget till 28,5 miljarder kronor.

  • Cantargia i superaffär – med bismak

    Läkemedelsbolaget Cantargia i Lund säljer ett forskningsprogram till japaner och kan som mest få in mer än 6 miljarder kronor på affären. Samtidigt kom resultat från bolagets toppkandidat som var en besvikelse.

  • Från 40 miljoner till 40 miljarder

    Sedan Fredrik Tiberg klev in som vd för Camurus har bolagets värdering gått från 40 miljoner till 40 miljarder kronor. Rapidus träffar honom på huvudkontoret i Lund för att höra om vägen dit och planerna framåt.

  • Oncorena får in 130 Mkr

    Cancerforskningsbolaget Oncorena i Lund får in 133 Mkr i en nyemission där pengarna i huvudsak kommer från ägarna Helth Cap, Linc och FSG. Kapitalet ska finansiera en fas 1-studie som pågått i tre år.