torsdag 11 december 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Safetures styrelse avråder från Dingizians bud

|  ,
|  ,

Resesäkerhetsföretaget Safetures styrelse rekommenderar långsiktiga aktieägare att tacka nej till affärsmannen Greg Dingizians bud på företaget. Samtidigt konstaterar dock styrelsen att budet, som Dingizians bolag Adma Invest lade den 25 oktober, inte är oskäligt i ett kortsiktigt perspektiv.

– Det är ett mycket svårt beslut för en styrelse att fatta. Adma Holding med Greg Dingizian i spetsen är en bra långsiktig ägare som tror på bolaget. Vi är nöjda med honom som investerare och ser fram emot att ha honom som en ännu större ägare i framtiden, säger styrelseordföranden Semmy Rülf till Rapidus.

Admas bud ligger på tio kronor per aktie, vilket var stängningskursen dagen innan budet presenterades – alltså det lägsta budet som kunde ges. Det kom efter att Adma nått 30 procents ägande i Safeture och därmed fick budplikt. I samband med detta sa Greg Dingizian till Rapidus att han inte hade som mål att ta över hela bolaget.

– Ser man det som en långsiktig investering så ser styrelsen en fantastisk möjlighet i företaget, som bara är i sin början. Men man kan också se att de som varit med det senaste året haft en bra kortsiktig utveckling av aktien, så en rent finansiell investering har gjort en bra avkastning, säger Semmy Rülf.

Safetures grundare Lars Lidgren har bestämt sig för att sälja större delen av sina 13,5 procent i företaget till Adma.

Niclas Lindstrand

Resesäkerhetsföretaget Safetures styrelse rekommenderar långsiktiga aktieägare att tacka nej till affärsmannen Greg Dingizians bud på företaget. Samtidigt konstaterar dock styrelsen […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår


  • ”Jag ångrar inte teckningskursen”

    – Jag förstår dem som är besvikna, det är jag också. Det säger Mikael Olander, grundare och huvudägare i Wesports som hade en floppartad börsnotering i veckan.

  • Så bygger han sitt imperium

    Mikael Olander gick in med allt vad han hade i Bygghemma och skapade BHG Group. Vältajmade försäljningar skapade sedan grundplåten till Wesports.

  • Wesports föll i premiären

    Serieförvärvaren i sporthandel, Wesports, stod på tisdagen för den första skånska börsnoteringen på länge. När handeln inleddes gick dock aktien söderut.

  • Ny storm i Möllerström-bolag

    Ytterligare frågetecken hopas kring bolag med Johan Möllerström i styrelsen. Nasdaq vill nu slänga ut Lundabolaget Dug Foodtech från First North. Rapidus kan rada upp fler Möllerström-kopplade bolag med bristande information och rena olagligheter.

  • Storbolagen har långt kvar med AI

    Varken Alfa Laval eller Ikea når ännu sina kunder med något som producerats med hjälp av AI. Eller i alla fall bara indirekt och en extremt liten del. Det framgick vid en frukost på torsdagen.

  • Ny handelsplattform för onoterat

    När en ny handelsmarknad för onoterade aktier lanseras är Sedermera från Malmö den enda rådgivningsfirman som får vara med. – Vi kommer få tillgång till ett helt nytt deal flow.

  • Pigg pitch på andra sidan sundet

    Två skånska och fyra danska bolag tog under måndagskvällen plats på scen på Rapidus pitchevent hos Danske Bank i Köpenhamn – ett krafttag för att samla både svenskt och danskt riskkapital.

  • Änglarna redo att investera mer

    Svenska affärsänglar planerar att investera mer – och är mer hoppfulla om framtiden. Det visar Connect Sveriges Investerarbarometer för hösten.

  • Vd-byte hos förmögenhetsförvaltaren

    Ericsson & Partners i Malmö är en förmögenhetsförvaltare som arbetar med diskretionär portföljförvaltning. Nu gör bolaget en vd-rockad och breddar […]

  • Revansch för Aegirbios ägare

    Det blev en raketöppning i fredags när det brittiska AI-bolaget Subgen AI började handlas på First North. Vinnarna är aktieägarna i det tidigare Lundabolaget Magnasense – före detta skandalomsusade Aegirbio.