onsdag 22 oktober 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Stadskontoret rekryterar fem nya toppchefer

Stadskontoret på Malmö stad står inför stora förändringar. Dagens åtta avdelningar blir sex, fem nya avdelningschefer ska tillsättas och näringslivsavdelningen växer med ett utökat ansvar för omvärldsfrågor. Målet är att allt detta ska vara gjort till den 1 juli i år.

– Beslutet fattas i slutet av mars eller början av april och vi har hållit på med arbetet i ett år nu. Stadskontorets organisation har inte förändrats på länge, men stadens har det. Den har gått från stadsdelar till rena facknämnder och förvaltningar. Därmed har Stadskontorets uppdrag också förändrats mycket och nu gör vi en anpassning till det, säger stadsdirektören Andreas Norbrant, som är den som beslutar om den nya organisationen.

Till hösten ska det finnas sex avdelningar som ännu inte fått färdiga namn på Stadskontoret: Näringsliv och omvärld, ekonomi, HR, hållbarhet och analys, kommunikation och IT samt en avdelning för intern ledning och internt stöd.

Kommunikationsdirektören Anders Mellberg blir kvar på sin tjänst, men övriga fem avdelningschefer ska nu rekryteras. Däribland en ersättare till Pehr Andersson, som efter tio år slutar som näringslivsdirektör i Malmö.

– Jag har stor respekt för att Pehr efter tio år säger att det är dags att släppa fram någon annan som kan ta vid. Det betyder mycket att Pehr och andra chefer som påverkas vill vara kvar i organisationen och bidra med sin stora erfarenhet, säger Andreas Norbrant.

I den nya näringslivsavdelningen, oavsett vad den ska heta, samlas även omvärldsfrågor om till exempel samarbete med Danmark och Tyskland. Den planerade tunneln under Fehmarn Bält, som ska binda ihop norra Tyskland med Danmark, är enligt Andreas Norbrant ett skäl till att koppla samman omvärldsfrågorna med näringslivsavdelningen.

– Just när det gäller ny näringslivsdirektör har vi avvaktat med rekryteringen, det finns inte ens en kravspecifikation. Först måste vi bena ut vad som förväntas av den här direktören, det blir en väldigt tung och viktig post, säger Andreas Norbrant.

Niclas Lindstrand

Stadskontoret på Malmö stad står inför stora förändringar. Dagens åtta avdelningar blir sex, fem nya avdelningschefer ska tillsättas och näringslivsavdelningen […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Rivstartar med storstädning

    ”Jag tittar inte på aktiekursen”. Det säger Kjell Groups nya vd Sandra Gadd i samband med sin första kvartalsrapport där hon rivstartar med en brutal nedskrivning som fick en redan nedtryckt aktie att falla ännu mer.

  • Björn Öste: ”Vi ger inte upp”

    Oatlygrundaren Björn Öste kommenterar nu konkursen i sitt investeringsbolag Aventure. Avgörande följdfrågor förblir dock fortsatt obesvarade. Vad betyder det till exempel att inte ge upp när uteblivet kapitaltillskott medför konkurs?

  • Swedencare vinnare i en positiv skånsk rapportflod

    Malmöbolaget Swedencare, som är en global koncern inom djurhälsa, fortsätter sin starka tillväxtresa. Rapporten som kom på onsdagen fick aktien att rusa. Och fler skånska rapporter togs emot positivt på börsen.