torsdag 14 augusti 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Lundachef får globalt toppjobb på Ericsson

|  
|  ,

Igor Tasevski, tidigare chef för radioutvecklingsteamet hos Ericsson i Lund, intar snart rollen som global chef för produktutveckling inom radiokommunikation, en av bolagets viktigaste enheter.

Nyheten kommer bara ett par veckor efter att Rapidus kunde berätta att Linda Persson, platschef i Lund, ska ta över som produktutvecklingschef för basbandsmjukvara.

– Det vittnar om att ledarskapet i Lund fungerat mycket bra och haft global påverkan. Inom 5g-utvecklingen har Lund legat i framkant med viktig kompetens från den tidigare modemutvecklingen. Många betydelsefulla produkter har levererats från enheten, säger Igor Tasevski.

Han intar sin nya roll den 1 mars och kommer att till en början fortsätta ha sin bas i Lund. Men eftersom jobbet kräver mycket pendlande menar Tasevski att hans hemort är irrelevant. Den närmsta tiden kommer arbetet att kretsa kring lanseringen av nya 5g-produkter.

– Under 2019 blir 5g-teknik konventionellt på många platser i världen. Så nu kommer mycket att handla om utrullningen av 5g-produkter framför allt i Asien, USA och utvalda delar av Europa. I Lund kommer utvecklingen att fokusera på väldigt höga radiofrekvenser, säger Igor Tasevski.

Hans efterträdare på utvecklingskontoret i Lund är ännu inte tillsatt, rekryteringen pågår.

Emiliano Strauss

Igor Tasevski, tidigare chef för radioutvecklingsteamet hos Ericsson i Lund, intar snart rollen som global chef för produktutveckling inom radiokommunikation, […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Sommarens raketer – och magplask

    Medan du legat i hängmattan har det skånska näringslivet fortsatt att rulla på med både spektakulära aktierusningar och konkurser. Vi har samlat ihop allt du behöver veta.

  • Rika prioriterar långresor – inte kultur

    Långresor, mat, klockor, vin och bilar. Det är vad de rikaste är mest intresserade av. Vad hände med kulturen? Det frågar sig Jan Dahlqvist.

  • Vindkraftsjätten gör megaemission

    Den danska energijätten Örsted meddelar i dag att bolaget ska genomföra en nyemission i mångmiljardklassen. Beskedet får aktien att rasa på Köpenhamnsbörsen.


  • Beammwave gör nyemission

    Radioteknikföretaget Beammwave i Lund vill få in 65 miljoner kronor för att inleda storskalig tillverkning. – Vi har flera mycket stora multinationella kunder som väntar, säger vd Stefan Svedberg.

  • Zaplox i knipa

    Låsbolaget Zaplox tappade sin vd Tess Mattisson i våras då hon gick till kunden Assa Abloy. ”Hårt slag” sade styrelsen då. Nu upprättar bolaget kontrollbalansräkning.

  • Axis – tio år efter Canons köp

    Det är nu tio år sedan Canon köpte Axis. Sedan dess har det gått minst sagt bra. Rapidus har tittat på 2024 års siffror och räknat ut hur mycket Canon skulle få betala om de köpte Axis i dag.

  • Doros aktie till väders

    Doro, som tillverkar mobiltelefoner för äldre, fick se sin aktie stiga kraftigt på måndagen. Rapidus anar varför.

  • Hologrambolaget vill ha 50 Mkr

    Teknologibolaget Realfiction Holding vill göra en företrädesemission på 50 miljoner kronor före kostnader. Pengarna ska användas till låneavbetalningar och till kommersiella aktiviteter kring bolagets 3D-hologram. 

  • Crunchfish: ”Vi har haft fel approach”

    Malmöbaserade Crunchfish aktie har gått upp med 100 procent sedan i fredags. Bolaget lade nyligen ner ett av två affärsområden och släppte en positiv patentnyhet. Men vd Joachim Samuelsson menar att något helt annat driver kursen.

  • Emissionsfiasko – Nanoecho tvingas tvärnita

    Nästan ingen gick med i Lundabolaget Nanoechos emissionsrunda. Nu pausar bolaget sina kliniska studier och aktien dyker till nya bottennivåer. – Vi ångrar inte att vi gick till börsen i fjol, säger vd Linda Persson.

  • Beammwave – risk vänds från ned till upp

    Mobilteknikbolaget Beammwaves aktiekurs har lyft ordentligt den senaste tiden efter att intresset för bolagets teknologi ökat. Nu handlar det ”bara” […]

  • Zaplox tappar vd:n: “Det är ett hårt slag”

    Lundabolaget Zaplox vd Tess Mattisson har sagt upp sig. Nu söker bolaget en ”liknande profil” som hennes ersättare. Det här ska Tess Mattisson göra istället.

  • Precise tar in M&A-kompetens

    Precise Biometrics i Lund föreslår en specialist på strategiska företagsaffärer till styrelsen. Vd Joakim Nydemark förnekar dock att det ligger en ny agenda bakom rekryteringen.