onsdag 19 november 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Parkeringsapp tar in två miljoner via gräsrotskampanj

Lundabaserade Apparkingspot har varit igång i drygt ett år. Tidigare i år gick Custos, ägarbolaget till bland annat tidningen Metro, in som investerare. Sedan dess har över 200 nya delägare tillkommit via en gräsrotskampanj som landade på strax över två miljoner kronor.

– Nu ligger fokus på att marknadsföra tjänsten. Först ska vi marknadsföra oss i Stockholm och Göteborg, sedan är Malmö näst på kartan, säger vd Sasa Farkas till Rapidus.

Idén bakom Apparkingspot är att lediga parkeringsplatser inte ska stå tomma i onödan. I appen kan både privatpersoner och företag hyra ut sina parkeringsplatser när de inte används. För den parkeringssugne finns en kartvy där lediga platser listas. Pris och tid bestäms innan uthyraren lägger upp platser.

Parallellt är Apparkingspot i färd med att utveckla ny funktionalitet. Till sommaren ska en marksensor, som placeras på parkeringsplatsen, och en motsvarande sändare i bilen vara färdig. Tanken är att det ska vara möjligt med automatiserad uthyrning. När bilägaren lämnar sin parkeringsplats så notifieras appen och ägaren kan välja att hyra ut parkeringsplatsen en viss tid eller inte alls. Samt ges möjligheten att automatisera uthyrningen genom att exempelvis hyra ut platsen på förhand bestämd tid efter att den blivit tom.

Närmast väntar en expansion till den brittiska marknaden, där bolaget för diskussioner med potentiella samarbetsparter.

Sedan start 2016 har Apparkingspot knytit till sig 1.200 användare och omkring 100 parkeringsplatser. Under 2018 är målet 50.000 användare och 10.000 parkeringsplatser.

Grundare är Sasa Farkas och Erik Glitterstam. Apparkingspot sysselsätter tre personer samt ett utvecklingsteam om tio personer i Serbien. Custos, som finansmannen Christen Ager-Hanssen äger, är 20 procentig delägare.

Emily Binks

Lundabaserade Apparkingspot har varit igång i drygt ett år. Tidigare i år gick Custos, ägarbolaget till bland annat tidningen Metro, […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Skånsk miljardnotering på börsen

    Det Rapidus kunde berätta redan i mars är nu bekräftat – Malmöbaserade Wesports noteras på Nasdaq First North Premier redan före årskiftet och fyller samtidigt på kassan till en värdering som mer än fördubblats på ett halvår.

  • Skulle inleda kapitalrunda – blev konkurs

    Labbot ville revolutionera läkemedelsindustrin med sitt analysinstrument. För bara en vecka sedan skulle Lundabolaget resa kapital för att ta instrumentet till den globala marknaden. Nu är det försatt i konkurs.

  • Helsingborg vill dubbla antalet studenter

    En nybildad stiftelse ska bidra till att öka antalet universitetsstudenter Helsingborg. Med näringslivets hjälp vill Helsingborgs handelsförening att antalet ska gå från 4 000 till 10 000.


  • Efter konkursen – går mot mångmiljonvinst

    Tre år efter konkursen gör det nya DHF Airport Solutions sin första storaffär – och räknar med 25 miljoner i vinst nästa år.

  • Vd-byte på Lime

    Det vankas vd-byte på Lime Technologies när Nils Olsson slutar efter nästan 20 år i bolaget. — Det är helt odramatiskt, säger Nils Olsson till Rapidus.

  • Amerikansk jätte förvärvar Eletive

    Rapidus kan i dag avslöja att amerikanska riskkapitaljätten Accell-KKR köper en majoritet i Eletive. Här är de skånska investerarna som gör en lyckad exit. 

  • Han lämnar efter 25 år

    Addpro-grundaren Nicklas Persson lämnar nordiska IT-jätten Itm8 som bolaget numera ingår i. För Rapidus berättar han varför och vad han ska göra härnäst.

  • Han vill sätta ny standard i filmindustrin

    Rodrigo Gomez från Malmö tror sig ha löst ett av filmindustrins stora problem: att transportera filmfiler. Efter pilotprojekt med Amazon Studios siktar han på att bli standard i branschen – globalt.

  • Niklas Agevik ny vd på Bimobject

    Efter chefskarusellen i Malmöföretaget Bimobject har styrelsen utsett Niklas Agevik till ny vd. – Det har funnits en rörig historik, men nu är målet ett långsiktigt samarbete, säger ordförande Pia Engholm.

  • Neo4J investerar 1 miljard

    Det Malmögrundade IT-företaget Neo4J trycker på gasen för att ta grepp om AI-utvecklingen. 1 miljard kronor ska investeras för ”att göra AI användbart”.

  • Miljonregn över kändistätt AI-bolag

    Deeptechbolaget Intuicell vill revolutionera AI-världen. Målet är att skapa maskiner som lär sig nya saker på samma sätt som människor och djur. Bolaget backas av flera tunga investerare och har nu tagit in 40 miljoner i en nyemission. 

  • VC-firmorna jagar skånska AI-bolaget

    När många bolag kämpar för att hitta pengar uppvaktas Hikma AI av riskkapital i överflöd. Idén? En plattform som stresstestar företagens AI-botar.

  • Glädjeskutt för Precise-aktien

    Precise Biometrics fick se aktiekursen studsa upp 20 procent på måndagsförmiddagen. Det skedde efter att bolaget gått ut med ett nytt partnerskap med den amerikanska säkerhetsjätten Avigilon.