torsdag 30 oktober 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Zacco öppnar kontor i England – och värvar patenthöjdare

Patentbyrån Zacco, med 400 anställda och säte i Ørestad, öppnar sitt första kontor i Storbritannien. Parallellt kliver Jesper Kongstad, mångårig chef för danska patent- och registreringsverket, in som vice styrelseordförande.

Zacco finns idag i Danmark, Sverige, Norge och Tyskland. Det nyöppnade kontoret i Birmingham har än så länge två anställda på plats, uppger koncernchef Mats Boström.

– Vi vill ha egen representation för våra kunder i Storbritannien eftersom landet är på väg att lämna EU, säger han till Rapidus.

Han räknar med att Zacco ska öka omsättningen i år med tolv procent till cirka 570 miljoner danska kronor. Koncernen har runt 200 ägare där Eterna Invest är störst med en tredjedel av aktierna.

Jesper Kongstad har arbetat 14 år som chef för danska patent- och registreringsverket men har även ett förflutet som ordförande för europeiska patentkontoret EPO i München. Utöver rollen som vice styrelseordförande kommer han vara heltidsanställda som rådgivare på Zacco.

Erik Olausson

Patentbyrån Zacco, med 400 anställda och säte i Ørestad, öppnar sitt första kontor i Storbritannien. Parallellt kliver Jesper Kongstad, mångårig […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Alfa Laval trefaldigar innovation i Lund

    Först var det Tetra Pak med innovationscentret Biotech Heights. Nu investerar Alfa Laval i ytterligare ett i Lund. Rapidus var på plats när det ceremoniella första spadtaget togs på onsdagen.

  • Lämnade tv-jobbet för mammaträning

    Gravida vet inte alltid hur eller vad de får träna under graviditeten. Det tog tv-reportern Isabel Boltenstern fasta på och startade appen Mammaträning som guidar svenska kvinnor både före och efter att de föder barn. Nu ska appen ut i världen.

  • ”Ännu ett skitkvartal”

    ”Det känns som att jag skrivit samma vd-ord flera kvartal i rad nu, att nu är det dåligt men snart blir det bätrre”. Det säger Oscar Ahlgren, vd för finansrådgivaren Västra Hamnen Corporate Finance. Vändningen låter helt enkelt dröja på sig.