torsdag 30 oktober 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

MobyTech-grundare startar nytt konsultbolag

Imre Zvorinji, grundare av numera avvecklade IT-konsultbolaget MobyTech i Lund, startar på ny kula. Tillsammans med branschveteranerna Jesper Jönsson och Eva Danielsson har han dragit igång Ninum, som enligt planen ska sysselsätta ett 20-tal anställda inom ett år.

Imre Zvorinji var vd och en av huvudägarna till MobyTech samt ansvarig för avknoppningen Zimpl fram tills att MobyTech köptes upp av franska Ausy 2012. Sedan dess har han bland annat haft en ledande post på Additude Öresund.

imre_zvorinji– Vi har ett stort personligt nätverk i regionen. Vår drivkraft är att få rätt konsult på rätt plats och den matchningen gör vi utifrån både vad kunderna vill ha och det som motiverar konsulterna bäst, säger Imre Zvorinji till Rapidus.

Medgrundaren Jesper Jönsson har ett förflutet från Teleca, Sony Ericsson och Telia medan Eva Danielsson bland annat var med och byggde upp konsultmäklarbolaget Eworks skånska gren.

eva_danielsson– Vi kommer i huvudsak inrikta oss på konsulttjänster inom produkt- och systemutveckling med tonvikt inom mjukvara, säger Eva Danielsson.

Inräknat de tre grundarna sysselsätter Ninum i dag fem personer. Imre Zvorinji uppger att bolaget redan har konsultuppdrag inom bland annat husautomation samt bank- och finanssektorn. Han siktar på att det närmaste året öka personalstyrkan med drygt ett dussin anställda och omsätta 8-10 miljoner kronor under 2017.

Erik Olausson

Imre Zvorinji, grundare av numera avvecklade IT-konsultbolaget MobyTech i Lund, startar på ny kula. Tillsammans med branschveteranerna Jesper Jönsson och […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Alfa Laval trefaldigar innovation i Lund

    Först var det Tetra Pak med innovationscentret Biotech Heights. Nu investerar Alfa Laval i ytterligare ett i Lund. Rapidus var på plats när det ceremoniella första spadtaget togs på onsdagen.

  • Lämnade tv-jobbet för mammaträning

    Gravida vet inte alltid hur eller vad de får träna under graviditeten. Det tog tv-reportern Isabella Boltenstern fasta på och startade appen Mammaträning som guidar svenska kvinnor både före och efter att de föder barn. Nu ska appen ut i världen.

  • ”Ännu ett skitkvartal”

    ”Det känns som att jag skrivit samma vd-ord flera kvartal i rad nu, att nu är det dåligt men snart blir det bätrre”. Det säger Oscar Ahlgren, vd för finansrådgivaren Västra Hamnen Corporate Finance. Vändningen låter helt enkelt dröja på sig.


  • Han lämnar efter 25 år

    Addpro-grundaren Nicklas Persson lämnar nordiska IT-jätten Itm8 som bolaget numera ingår i. För Rapidus berättar han varför och vad han ska göra härnäst.

  • Han vill sätta ny standard i filmindustrin

    Rodrigo Gomez från Malmö tror sig ha löst ett av filmindustrins stora problem: att transportera filmfiler. Efter pilotprojekt med Amazon Studios siktar han på att bli standard i branschen – globalt.

  • Niklas Agevik ny vd på Bimobject

    Efter chefskarusellen i Malmöföretaget Bimobject har styrelsen utsett Niklas Agevik till ny vd. – Det har funnits en rörig historik, men nu är målet ett långsiktigt samarbete, säger ordförande Pia Engholm.

  • Neo4J investerar 1 miljard

    Det Malmögrundade IT-företaget Neo4J trycker på gasen för att ta grepp om AI-utvecklingen. 1 miljard kronor ska investeras för ”att göra AI användbart”.

  • Miljonregn över kändistätt AI-bolag

    Deeptechbolaget Intuicell vill revolutionera AI-världen. Målet är att skapa maskiner som lär sig nya saker på samma sätt som människor och djur. Bolaget backas av flera tunga investerare och har nu tagit in 40 miljoner i en nyemission. 

  • VC-firmorna jagar skånska AI-bolaget

    När många bolag kämpar för att hitta pengar uppvaktas Hikma AI av riskkapital i överflöd. Idén? En plattform som stresstestar företagens AI-botar.

  • Glädjeskutt för Precise-aktien

    Precise Biometrics fick se aktiekursen studsa upp 20 procent på måndagsförmiddagen. Det skedde efter att bolaget gått ut med ett nytt partnerskap med den amerikanska säkerhetsjätten Avigilon.

  • Brödernas affärsidé: hemsidor för funktionsnedsatta

    Bröderna bakom telefonitjänsten T-meeting vill göra hemsidor tillgängliga för alla. Med det nystartade bolaget Easeaccess24 lanserar de en lösning för EU:s tillgänglighetskrav.

  • Telavox köper konkurrenter för 100 miljoner kronor 

    Skånska miljardbolaget Telavox köper konkurrenter i Sverige och Danmark, som ska integrera Malmöbolagets ”AI-receptionist” i sina verksamheter. Samtidig avslöjar vd Viktor Karlsson att Telavox kan gå till börsen. 

  • Nanobolagen – var är investerarna?

    I EU vill politikerna stärka den europeiska halvledarindustrin, men investerarna lyser med sin frånvaro. Rapidus har pratat med tre onoterade framtidsbolag i nanostaden Lund.