fredag 23 maj 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Grundaren av Axisuppköpta Cognimatics satsar på vindkraft

I våras såldes Ideonbolaget Cognimatics till Axis. Nu är grundaren Rikard Berthilsson i full gång med ett nytt bolag – i vindkraftsbranschen. Projektet har redan backats upp med åtta miljoner i offentliga medel.

I Cognimatics jobbade Rikard Berthilsson med matematisk analys av videoströmmar. Nu utvecklar hans helägda konsultbolag Winfoor en ny teknik för rotorblad till stora vindkraftverk. Detta under varumärktet Triblade, vars idé är att varje rotorblad ska bestå av tre tunna delar som sammanfogas i en skelettliknande struktur.

RikardBerthilsson– Man kan säga att vi tillämpar fackverkstekniken, ett gammalt knep där man använder trianglar för att skapa en stark struktur, förklarar Rikard Berthilsson som har en bakgrund från LTH:s Mathematical Imaging Group.

Designen innebär att rotorbladen dels kan göras längre, vilket är den enskilt viktigaste faktorn för att öka energiproduktionen. Dels har den potential att sänka konstruktionskostnaderna rejält.

– Rotorbladen står för upp till 30 procent av ett vindkraftsverks totala kostnad, varav en stor del ligger i själva materialet, säger Rikard Berthilsson till Rapidus.

Winfoor har jobbat med Triblade-tekniken sedan 2012 och siktar på kommersiell lansering 2020. Ett steg på vägen togs i somras, då Winfoor ingick ett samarbete med tyska Nordex, som räknas bland världens tio största tillverkare av landbaserade vindkraftverk.

– Samarbetet innebär att vi ska vidareutveckla tekniken tillsammans, säger Rikard Berthilsson.

En prototyp av en Triblade-turbin med drygt tre meter långa rotorblad har redan testats. Nästa steg är att skala upp modellen till minst tredubbla storleken.

– Vi skulle behöva få in ungefär 40 miljoner kronor för att kunna genomföra den pilotstudien, säger Rikard Berthilsson.

Triblade-konceptet har sedan start genererat cirka åtta miljoner kronor i offentlig finansiering, bland annat från Vinnova.

Rikard Berthilssons tidigare samarbetspartners i Cognimatics är inte involverade i arbetet med Triblade – men i ytterligare ett entreprenörsprojekt, som ännu är i sin linda, samarbetar Rikard Berthilsson med Kalle Åström, som var en av ägarna till Cognimatics. Vad det projektet handlar om är Rikard Berthilsson ytterst förtegen om.

Winfoor sysselsätter fem personer inklusive Rikard Berthilsson. Förutom att utveckla Triblade-tekniken utför bolaget konsulttjänster inom matematisk modellering. Det senaste verksamhetsåret omsatte bolaget 1,2 miljoner kronor.

Elin Andersson

I våras såldes Ideonbolaget Cognimatics till Axis. Nu är grundaren Rikard Berthilsson i full gång med ett nytt bolag – […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Starfish – vad hände sedan?

    PODD: Starfish of Sweden har utvecklat en teknologi för madrasser och andra möbler som gör att trycksår kan undvikas. Den […]


  • Mistbase-grundaren laddar om

    Saas-bolaget Peak Energy är Mistbase-grundaren Michal Stalas nya satsning, åtta år efter att han sålde Mistbase för uppåt 150 Mkr. Nu vill han utveckla mjukvara för optimering av elanvändning.

  • Bimobject på förvärvsoffensiv

    Bimobject köper Malmöbolagen Green Metrica och Lumea AI Plattform, som båda är inriktade på artificiell intelligens. Bygginformationsbolaget redovisar också siffror för årets första kvartal, som visar att vd-karusellen blivit en kostsam historia.

  • Dan Olofsson köper Qgroup

    Qgroup skrotar börsplanerna. I stället köps IT-konsultkoncernen upp av Danir-kontrollerade Nexer Group. – Det här blir än mycket bättre lösning än att gå till börsen, säger Qgroups vd Jon Carvell.

  • Position Green kapar personalstyrkan

    Position Green har gått som tåget. Förra året dubblades omsättningen och framtiden såg ljus ut. Men så kom omnibussen och tar Malmöbolaget åt andra hållet. Vd Daniel Gadd tvingas varsla 41 anställda i Sverige om uppsägning.

  • Starkt Beijer Ref trots kyliga tider

    Värme- och kylgrossisten Beijer Ref visar en stark tillväxt i både omsättning och resultat för det första kvartalet 2025. Aktien sticker på börsen efter torsdagens rapport.

  • Förvärven uteblev för växande Inwido

    Fönsterkoncernen Inwido jagar förvärv för att nå ett ambitiöst omsättningsmål. Men det blev inga förvärv under första kvartalet. Vd Fredrik Meuller förklarar varför.

  • Nattaro byter vd: ”Mer marknadsdriven”

    Nattaro Labs utser nuvarande marknadschef Fredrik Trulsson till ny vd. Anledningen är att Medicon Village-bolaget vill öka försäljningen. Avgående vd Carl-Johan Gustafson tar plats i styrelsen.

  • Sysav planerar miljardinvestering för nollutsläpp

    Efter en tids tester är beslutet taget: Sysav ska arbeta för fullskalig koldioxidinfågning. Investeringen beräknas landa på 3 miljarder. – Det är inte bara en kostnad för klimatet, det är en investering i konkurrenskraft, säger vd Malin Dahlroth.

  • Finch sätter sin AI i hårdträning

    Techprofilen Hannah Meiton och hennes Ampli Ventures investerade i början av året i Malmöbaserade AI-bolaget Finch. Nu kliver hon in i styrelsen för att sätta bolagets AI-modell i hårdträning.

  • Stjärnspäckad styrelse i Elva11

    Nyligen gjorde Additude-grundaren Jim Roslund comeback i IT-branschen med det nystartade konsultbolaget Elva11. Nu tar styrelsen form. Utöver ordförande tar andra tunga technamn och internationella profiler plats i styrelsen. Rapidus har namnen.