torsdag 17 juli 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Grundaren av Axisuppköpta Cognimatics satsar på vindkraft

I våras såldes Ideonbolaget Cognimatics till Axis. Nu är grundaren Rikard Berthilsson i full gång med ett nytt bolag – i vindkraftsbranschen. Projektet har redan backats upp med åtta miljoner i offentliga medel.

I Cognimatics jobbade Rikard Berthilsson med matematisk analys av videoströmmar. Nu utvecklar hans helägda konsultbolag Winfoor en ny teknik för rotorblad till stora vindkraftverk. Detta under varumärktet Triblade, vars idé är att varje rotorblad ska bestå av tre tunna delar som sammanfogas i en skelettliknande struktur.

RikardBerthilsson– Man kan säga att vi tillämpar fackverkstekniken, ett gammalt knep där man använder trianglar för att skapa en stark struktur, förklarar Rikard Berthilsson som har en bakgrund från LTH:s Mathematical Imaging Group.

Designen innebär att rotorbladen dels kan göras längre, vilket är den enskilt viktigaste faktorn för att öka energiproduktionen. Dels har den potential att sänka konstruktionskostnaderna rejält.

– Rotorbladen står för upp till 30 procent av ett vindkraftsverks totala kostnad, varav en stor del ligger i själva materialet, säger Rikard Berthilsson till Rapidus.

Winfoor har jobbat med Triblade-tekniken sedan 2012 och siktar på kommersiell lansering 2020. Ett steg på vägen togs i somras, då Winfoor ingick ett samarbete med tyska Nordex, som räknas bland världens tio största tillverkare av landbaserade vindkraftverk.

– Samarbetet innebär att vi ska vidareutveckla tekniken tillsammans, säger Rikard Berthilsson.

En prototyp av en Triblade-turbin med drygt tre meter långa rotorblad har redan testats. Nästa steg är att skala upp modellen till minst tredubbla storleken.

– Vi skulle behöva få in ungefär 40 miljoner kronor för att kunna genomföra den pilotstudien, säger Rikard Berthilsson.

Triblade-konceptet har sedan start genererat cirka åtta miljoner kronor i offentlig finansiering, bland annat från Vinnova.

Rikard Berthilssons tidigare samarbetspartners i Cognimatics är inte involverade i arbetet med Triblade – men i ytterligare ett entreprenörsprojekt, som ännu är i sin linda, samarbetar Rikard Berthilsson med Kalle Åström, som var en av ägarna till Cognimatics. Vad det projektet handlar om är Rikard Berthilsson ytterst förtegen om.

Winfoor sysselsätter fem personer inklusive Rikard Berthilsson. Förutom att utveckla Triblade-tekniken utför bolaget konsulttjänster inom matematisk modellering. Det senaste verksamhetsåret omsatte bolaget 1,2 miljoner kronor.

Elin Andersson

I våras såldes Ideonbolaget Cognimatics till Axis. Nu är grundaren Rikard Berthilsson i full gång med ett nytt bolag – […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Najell växer med ambitiösa mål

    Det är skillnad på att vara nöjd och att uppfylla mål. Även om det är en bit kvar till målen är en omsättningsökning på 70 procent inte fy skam. Det säger Niklas Najafi Kristensen, grundare och vd för babyproduktföretaget Najell i Lund.

  • Inwido – fönstret ännu bara på glänt

    Fönster- och dörrtillverkaren Inwido har minst sagt ambitiösa tillväxtmål. På mindre än fem år ska bolaget dubbla omsättningen till 20 miljarder kronor. Inte alls omöjligt om man frågar bolagets tävlingsinriktade vd Fredrik Meuller, trots en medioker kvartalsrapport som kom på måndagen.

  • Hänt i vecka 28

    En stjärnspäckad läkemedels-startup får in kapital. Ett annat life-science-bolagt ska avnoteras från börsen. Och nu har kvartalsrapporterna börjat trilla in. Rapidus redogör för de viktigaste skånska affärsnyheterna från veckan som gick.


  • Inwido – fönstret ännu bara på glänt

    Fönster- och dörrtillverkaren Inwido har minst sagt ambitiösa tillväxtmål. På mindre än fem år ska bolaget dubbla omsättningen till 20 miljarder kronor. Inte alls omöjligt om man frågar bolagets tävlingsinriktade vd Fredrik Meuller, trots en medioker kvartalsrapport som kom på måndagen.

  • Axis – tio år efter Canons köp

    Det är nu tio år sedan Canon köpte Axis. Sedan dess har det gått minst sagt bra. Rapidus har tittat på 2024 års siffror och räknat ut hur mycket Canon skulle få betala om de köpte Axis i dag.

  • Mikrodust redo att skala upp: “Dubblar omsättningen i år”

    Med ny vd, ny strategi och flera färska affärer ska Mikrodust från Lund snabbt komma tillbaka från negativ tillväxt, och gå ännu längre. — På 3 till 4 år ska vi vara över 100 miljoner, säger vd Jonas Wackerfeldt.

  • Qvickly startar om med ny vd – igen

    Turbulensen i betaljätten Klarna har öppnat upp för mindre aktörer. Malmöbaserade Qvickly är en av dessa. – Vi har tagit en del business inom e-handel det senaste halvåret, säger nytillträdde vd:n Malin Jonsson Skogman. 

  • Duearity-grundarna startar nytt i skogen

    Det Malmöbaserade medicinteknikbolaget Duearity kastade in handduken och gick i konkurs i höstas. Nu är de båda grundarna tillbaka med en ny satsning inom skogsnäringen.

  • Avionero skänker tio procent – vill att resejättarna gör samma sak

    Efter nedmonteringen av USAID utmanar Avionero resebranschen att donera mer till välgörenhet. — Marginalerna i branschen är så pass bra, säger vd Lars Kristensson.

  • Nytt superår för Tepe

    Joel Eklunds tandborstbolag Tepe ser ut att verka helt utanför de konjunktursvängningar som de flesta andra lever med. Rapidus har tagit en titt på bolagets årsredovisning för 2024 och förbluffas återigen av siffrorna.

  • Övertecknat i Arrowlake

    Finansmannen Jan Barchan via Briban Invest och Salén-gruppen kliver in som nya ägare i ozonbolaget Arrowlake. – Pengarna från emissionen öppnar för större installationer, säger vd Fredrik Bernshed.

  • Nordamps på väg mot marknaden

    Halvledarföretaget Nordamps i Lund tar ett steg närmare marknaden med en nyemission där befintliga ägare står för pengarna. Men till hösten behövs en större summa för att komma hela vägen. – Nu ska vi rikta oss till kapitalmarknaden, säger vd Jan Andersson.

  • Xenergic når ”stor milstolpe”

    Lundabolaget Xenergics energisnåla minneskretsar finns nu för första gången i massproduktion hos kund. Enligt vd Anders Berglund är det en stor milstolpe som inte bara ger intäkter utan också nya kunder och investerare.