torsdag 30 oktober 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Ägarna lägger ner Rosengård Invest – säljer ut innehaven

Efter sju år och över 40 investerade miljoner väljer ägarna E.on, Swedbank, Trelleborg och Folksam att lägga ner Rosengård Invest. Det närmaste året ska samtliga innehav säljas ut, däribland andelar i de omskrivna Malmöbolagen Beepsend och Orbital Systems.

Rosengård Invest grundades 2009 med idén att investera i entreprenörer med utländsk bakgrund. Initiativet kom från Malmöföretagarna Greg Dingizian och Ljubo Mrnjavac, själva utlandsfödda entreprenörer. Som finansiärer fick de med sig E.on, Trelleborg och Swedbank. Några år senare gick även Folksam in som 25-procentig delägare.

Av de åtta gjorda investeringarna har några gett vinst, bland annat då 50-mannabolaget Ikaros Cleantech i Malmö såldes till franska Manutan 2013. Flertalet satsningar har dock slagit slint. I senaste bokföringen skrevs till exempel värdet på innehavet i rekryterings- och managementkonsultbolaget Chamber Group i Göteborg ned från 1,5 miljoner kronor till 0 kronor.

På senare tid har Rosengård Invests ledning arbetat på att få in nya ägare och 100-200 miljoner kronor till i riskkapital för att kunna skala upp verksamheten till nationell nivå. Men de planerna har gått i sank och strax innan sommaren tog styrelsen beslut om att i stället avveckla Rosengård Invest.

– Du måste ha en viss volym i en sådan här verksamhet och det hade vi fått med 200 miljoner i kassan. Men vi kanske spände bågen för hårt, det är inte så lätt att få in pengar på marknaden, säger styrelseordföranden Per-Ove Jönsson till Rapidus.

Rosengård Invest har nu tagit ett banklån på fyra miljoner kronor för att köra vidare under en avvecklingsperiod på tolv månader. Under denna tid ska ledningen sälja av portföljbolagen för att amortera lånet och dela ut eventuellt överskott till ägarna.

– Vi har redan försäljningsprocesser igång, men jag kan inte kommentera mer än så, säger Per-Ove Jönsson.

Vid senaste årsbokslutet bestod Rosengård Invests portfölj av Helsingborgsbaserade städfirman Comparative, värderat till 3 miljoner kronor, en 10-procentig andel av Malmöbolaget Beepsend värderad till 1,5 miljoner, samt 1,4 procent av omsusade Orbital Systems. De sistnämnda aktierna är värderade till drygt 3 miljoner kronor och tillkom så sent som våren 2015, då Rosengård Invest klev in som ny ägare i Orbital Systems.

När Rapidus når Ljubo Mrnjavac, som initialt var delägare i Rosengård Invest och fortfarande arbetar som vd, är han fåordig om situationen.
Ljubo-Mrnjavac
– Jag vill inte svara på frågor nu, säger han till Rapidus.

 

 

Erik Olausson
Elisabet Ottosson

Efter sju år och över 40 investerade miljoner väljer ägarna E.on, Swedbank, Trelleborg och Folksam att lägga ner Rosengård Invest. […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Alfa Laval trefaldigar innovation i Lund

    Först var det Tetra Pak med innovationscentret Biotech Heights. Nu investerar Alfa Laval i ytterligare ett i Lund. Rapidus var på plats när det ceremoniella första spadtaget togs på onsdagen.

  • Lämnade tv-jobbet för mammaträning

    Gravida vet inte alltid hur eller vad de får träna under graviditeten. Det tog tv-reportern Isabel Boltenstern fasta på och startade appen Mammaträning som guidar svenska kvinnor både före och efter att de föder barn. Nu ska appen ut i världen.

  • ”Ännu ett skitkvartal”

    ”Det känns som att jag skrivit samma vd-ord flera kvartal i rad nu, att nu är det dåligt men snart blir det bätrre”. Det säger Oscar Ahlgren, vd för finansrådgivaren Västra Hamnen Corporate Finance. Vändningen låter helt enkelt dröja på sig.


  • ”Ännu ett skitkvartal”

    ”Det känns som att jag skrivit samma vd-ord flera kvartal i rad nu, att nu är det dåligt men snart blir det bätrre”. Det säger Oscar Ahlgren, vd för finansrådgivaren Västra Hamnen Corporate Finance. Vändningen låter helt enkelt dröja på sig.

  • Greg tillbaka på ruta ett

    Serneke-affären blev ett kortvarigt och smärtsamt äventyr för Greg Dingizians fastighetsbolag Doxa som nu vill lägga hela projektet bakom sig. Bolaget lägger om strategin, eller snarare vrider den tillbaka till ruta ett.

  • Försiktig optimism i rapporterna

    Duni skriver upp de finansiella målen, Beijer Ref flaggar för kostnadsbesparingar och möjligen har det vänt på riktigt för e-handlaren BHG. Här här svepet över de skånska senaste storbolagsrapporterna.

  • Resurs börsresa till ända

    På måndagen lämnade Resurs Holding in sin ansökan om avnotering från Stockholmsbörsen. En nioårig trist börsresa tar därmed slut och Resurs hamnar där banken började – hos Sibafamiljen.

  • Orbital – fortfarande lång väg kvar

    Orbital Systems har varit omgett av ”buzz” och stora förväntningar i mer än tio år. Men först nu börjar bolaget slutjustera sin affärsmodell. – Fram emot sommaren nästa år kommer det hända saker vi kan kommunicera, säger styrelseledamoten Mårten Öbrink.

  • Nytt investeringsbolag i Helsingborg letar startups

    Det bubblar i Helsingborg. Senast var det investerarnätverket Rydebäck Ventures med 20 miljoner i kassan som drog i gång, och nu ser Future Retail Ventures Skåne dagens ljus. Fonden letar nu efter sin första investering.

  • Hon tar över familjeimperiet

    Finansmarknadsdoldisen Jan Söderbergs familjeägda industrikoncern byter vd efter elva år. Ersättaren är en internrekrytering som närmast kommer från vd-posten i ett av de skånska dotterbolagen.

  • Cirkulärt möbelbolag får in halv miljard

    Den dansk-svenska möbeluthyraren Nornorm stänger en runda på motsvarande 550 miljoner kronor. Bolaget backas bland andra av Ikea och H&M-arvingen Karl-Johan Persson.

  • Nya pengar tittar på Skåne

    Monterro, riskkapitalbolaget som investerar i mjukvarubolag, har rest 19 miljarder kronor i två nya fonder. – Öresundsregionen har många intressanta bolag och flera av dem finns i vår tratt, säger vd Gustav Lagercrantz om de nya pengarna.

  • Skånska bolag på väg mot börsen

    Rapidus skrev nyligen om life science-bolagens tynande tillvaro på börsen och en begynnande avnoteringsvåg. Men det finns många andra bolag som tvärtom vill in på börsen. Rapidus listar ett dussin som vi känner till.