måndag 1 december 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Ägarna lägger ner Rosengård Invest – säljer ut innehaven

Efter sju år och över 40 investerade miljoner väljer ägarna E.on, Swedbank, Trelleborg och Folksam att lägga ner Rosengård Invest. Det närmaste året ska samtliga innehav säljas ut, däribland andelar i de omskrivna Malmöbolagen Beepsend och Orbital Systems.

Rosengård Invest grundades 2009 med idén att investera i entreprenörer med utländsk bakgrund. Initiativet kom från Malmöföretagarna Greg Dingizian och Ljubo Mrnjavac, själva utlandsfödda entreprenörer. Som finansiärer fick de med sig E.on, Trelleborg och Swedbank. Några år senare gick även Folksam in som 25-procentig delägare.

Av de åtta gjorda investeringarna har några gett vinst, bland annat då 50-mannabolaget Ikaros Cleantech i Malmö såldes till franska Manutan 2013. Flertalet satsningar har dock slagit slint. I senaste bokföringen skrevs till exempel värdet på innehavet i rekryterings- och managementkonsultbolaget Chamber Group i Göteborg ned från 1,5 miljoner kronor till 0 kronor.

På senare tid har Rosengård Invests ledning arbetat på att få in nya ägare och 100-200 miljoner kronor till i riskkapital för att kunna skala upp verksamheten till nationell nivå. Men de planerna har gått i sank och strax innan sommaren tog styrelsen beslut om att i stället avveckla Rosengård Invest.

– Du måste ha en viss volym i en sådan här verksamhet och det hade vi fått med 200 miljoner i kassan. Men vi kanske spände bågen för hårt, det är inte så lätt att få in pengar på marknaden, säger styrelseordföranden Per-Ove Jönsson till Rapidus.

Rosengård Invest har nu tagit ett banklån på fyra miljoner kronor för att köra vidare under en avvecklingsperiod på tolv månader. Under denna tid ska ledningen sälja av portföljbolagen för att amortera lånet och dela ut eventuellt överskott till ägarna.

– Vi har redan försäljningsprocesser igång, men jag kan inte kommentera mer än så, säger Per-Ove Jönsson.

Vid senaste årsbokslutet bestod Rosengård Invests portfölj av Helsingborgsbaserade städfirman Comparative, värderat till 3 miljoner kronor, en 10-procentig andel av Malmöbolaget Beepsend värderad till 1,5 miljoner, samt 1,4 procent av omsusade Orbital Systems. De sistnämnda aktierna är värderade till drygt 3 miljoner kronor och tillkom så sent som våren 2015, då Rosengård Invest klev in som ny ägare i Orbital Systems.

När Rapidus når Ljubo Mrnjavac, som initialt var delägare i Rosengård Invest och fortfarande arbetar som vd, är han fåordig om situationen.
Ljubo-Mrnjavac
– Jag vill inte svara på frågor nu, säger han till Rapidus.

 

 

Erik Olausson
Elisabet Ottosson

Efter sju år och över 40 investerade miljoner väljer ägarna E.on, Swedbank, Trelleborg och Folksam att lägga ner Rosengård Invest. […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Ny storm i Möllerström-bolag

    Ytterligare frågetecken hopas kring bolag med Johan Möllerström i styrelsen. Nasdaq vill nu slänga ut Lundabolaget Dug Foodtech från First North. Rapidus kan rada upp fler Möllerström-kopplade bolag med bristande information och rena olagligheter.

  • SLP miljardköper logistikfastigheter

    Det stjärnspäckade fastighetsbolaget sätter förvärvsrekord i år i samband med en sale and leaseback-affär med logistikjätten DSV. Det överenskomna fastighetsvärdet uppgår till 1,1 miljoner kronor.

  • Små glädjeämnen i små bolag

    De båda noterade bolagen Gasporox och Prebona meddelar att de tar emot nya ordrar. Nyheterna fick aktierna att stiga på måndagen.


  • Ny storm i Möllerström-bolag

    Ytterligare frågetecken hopas kring bolag med Johan Möllerström i styrelsen. Nasdaq vill nu slänga ut Lundabolaget Dug Foodtech från First North. Rapidus kan rada upp fler Möllerström-kopplade bolag med bristande information och rena olagligheter.

  • Ny handelsplattform för onoterat

    När en ny handelsmarknad för onoterade aktier lanseras är Sedermera från Malmö den enda rådgivningsfirman som får vara med. – Vi kommer få tillgång till ett helt nytt deal flow.

  • Pigg pitch på andra sidan sundet

    Två skånska och fyra danska bolag tog under måndagskvällen plats på scen på Rapidus pitchevent hos Danske Bank i Köpenhamn – ett krafttag för att samla både svenskt och danskt riskkapital.

  • Änglarna redo att investera mer

    Svenska affärsänglar planerar att investera mer – och är mer hoppfulla om framtiden. Det visar Connect Sveriges Investerarbarometer för hösten.

  • Vd-byte hos förmögenhetsförvaltaren

    Ericsson & Partners i Malmö är en förmögenhetsförvaltare som arbetar med diskretionär portföljförvaltning. Nu gör bolaget en vd-rockad och breddar […]

  • Revansch för Aegirbios ägare

    Det blev en raketöppning i fredags när det brittiska AI-bolaget Subgen AI började handlas på First North. Vinnarna är aktieägarna i det tidigare Lundabolaget Magnasense – före detta skandalomsusade Aegirbio.

  • Nytt bolag ska bygga bro över dödens dal

    Sedermera Corporate Finance och ängelnätverket Nordic Angels startar ett nytt gemensamt bolag för att överbrygga det nordiska tillväxtkapitalgapet. Partnerskapet ska länka samman två delar av marknaden som sällan samarbetar nära.

  • Ljusare för Spotlight Group men avyttringarna fortsätter

    Den pressade aktiehandelsplattformen Spotlight Market växte under det tredje kvartalet, men vågar inte ropa hej än. — Det är fortsatt tufft för våra kunder, säger vd Peter Gönczi.

  • Amerikansk jätte förvärvar Eletive

    Rapidus kan i dag avslöja att amerikanska riskkapitaljätten Accell-KKR köper en majoritet i Eletive. Här är de skånska investerarna som gör en lyckad exit. 

  • ”Ännu ett skitkvartal”

    ”Det känns som att jag skrivit samma vd-ord flera kvartal i rad nu, att nu är det dåligt men snart blir det bätrre”. Det säger Oscar Ahlgren, vd för finansrådgivaren Västra Hamnen Corporate Finance. Vändningen låter helt enkelt dröja på sig.