fredag 16 maj 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

… medan Sigma passerar två miljarder i omsättning

Bakslaget i Mtek till trots så växer Danirs portfölj så det knakar. Kronjuvelen Sigma har det senaste året ökat personalstyrkan med ytterligare 400 anställda till drygt 2.800. Senaste tillskottet är 90 ingenjörer från norska börsbolaget Aker Solutions som nu ska inriktas på konsultuppdrag inom undervattenskonstruktioner.

Sigma har historiskt främst varit fokuserat på IT men sedan Dan Olofsson köpte ut koncernen från börsen 2013 har en rad dotterbolag tillkommit inriktade på konsulttjänster inom industri, bygg och infrastruktur. I och med affären med Aker, som annonserades i somras, tar Sigma klivet ut från torra land.

Akers 90 anställda i Göteborg utgör nu stommen i nybildade dotterbolaget Sigma Energy and Marine. Större delen jobbar än så länge med uppdrag för Aker, en global aktör inom olje- och gasutvinning till havs. Framöver ska de växlas över till andra branscher och nischer, bland annat havsbaserad vindkraft och vågkraft, uppger Magnus Liljeqvist, marknadschef på Sigma Industry West som det nya dotterbolaget sorterar under.

2015 ökade Sigma-koncernen omsättningen med 36 procent till 2,2 miljarder kronor, enligt ägarbolaget Danirs färska årsredovisning. Rörelseresultatet steg samtidigt från 10,5 till 109 miljoner kronor.

Som Rapidus tidigare rapporterat ligger Dan Olofsson i en långvarig fejd med börsnoterade ÅF om 791 miljoner kronor i tilläggsköpeskilling som Danir anser sig ha rätt till efter försäljningen av Epsilon 2012. Tvisten behandlas i skiljedomsnämnd och i årsredovisningen skriver Danirs ledning att de inte räknar med något avgörande förrän nästa vår.

Erik Olausson

Bakslaget i Mtek till trots så växer Danirs portfölj så det knakar. Kronjuvelen Sigma har det senaste året ökat personalstyrkan […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • ”Det råder investeringsstopp i life science”

    Svenska entreprenörer inom life science är för dåliga på att pitcha. Danskarna är mycket bättre. Det sa två föredragshållare på torsdagen vid ett stort seminarium i Lund. Här följer fler misstag som bolagen gör.

  • Stark rapport – men aktien faller

    Skånska läkemedelsjätten Camurus ser ut att göra allt rätt och levererar en rapport över förväntningarna. Under årets första kvartal tredubblar Lundabolaget rörelseresultatet och såväl intäkter som vinst ökar. Trots det faller aktien på börsen. – Det beror nog på Brixadi-utvecklingen, säger vd Fredrik Tiberg.

  • Medvasc stänger runda – öppnar en ny

    Medicinteknikbolaget Medvasc stängde nyligen en finansieringsrunda i förtid, bara för att genast öppna en ny. Vd Cathrin Johansson förklarar varför, och hur mycket mer som behövs.


  • Bimobject på förvärvsoffensiv

    Bimobject köper Malmöbolagen Green Metrica och Lumea AI Plattform, som båda är inriktade på artificiell intelligens. Bygginformationsbolaget redovisar också siffror för årets första kvartal, som visar att vd-karusellen blivit en kostsam historia.

  • Dan Olofsson köper Qgroup

    Qgroup skrotar börsplanerna. I stället köps IT-konsultkoncernen upp av Danir-kontrollerade Nexer Group. – Det här blir än mycket bättre lösning än att gå till börsen, säger Qgroups vd Jon Carvell.

  • Position Green kapar personalstyrkan

    Position Green har gått som tåget. Förra året dubblades omsättningen och framtiden såg ljus ut. Men så kom omnibussen och tar Malmöbolaget åt andra hållet. Vd Daniel Gadd tvingas varsla 41 anställda i Sverige om uppsägning.

  • Zaplox tappar vd:n: “Det är ett hårt slag”

    Lundabolaget Zaplox vd Tess Mattisson har sagt upp sig. Nu söker bolaget en ”liknande profil” som hennes ersättare. Det här ska Tess Mattisson göra istället.

  • Starkt Beijer Ref trots kyliga tider

    Värme- och kylgrossisten Beijer Ref visar en stark tillväxt i både omsättning och resultat för det första kvartalet 2025. Aktien sticker på börsen efter torsdagens rapport.

  • Förvärven uteblev för växande Inwido

    Fönsterkoncernen Inwido jagar förvärv för att nå ett ambitiöst omsättningsmål. Men det blev inga förvärv under första kvartalet. Vd Fredrik Meuller förklarar varför.

  • Nattaro byter vd: ”Mer marknadsdriven”

    Nattaro Labs utser nuvarande marknadschef Fredrik Trulsson till ny vd. Anledningen är att Medicon Village-bolaget vill öka försäljningen. Avgående vd Carl-Johan Gustafson tar plats i styrelsen.

  • Sysav planerar miljardinvestering för nollutsläpp

    Efter en tids tester är beslutet taget: Sysav ska arbeta för fullskalig koldioxidinfågning. Investeringen beräknas landa på 3 miljarder. – Det är inte bara en kostnad för klimatet, det är en investering i konkurrenskraft, säger vd Malin Dahlroth.

  • Finch sätter sin AI i hårdträning

    Techprofilen Hannah Meiton och hennes Ampli Ventures investerade i början av året i Malmöbaserade AI-bolaget Finch. Nu kliver hon in i styrelsen för att sätta bolagets AI-modell i hårdträning.

  • Stjärnspäckad styrelse i Elva11

    Nyligen gjorde Additude-grundaren Jim Roslund comeback i IT-branschen med det nystartade konsultbolaget Elva11. Nu tar styrelsen form. Utöver ordförande tar andra tunga technamn och internationella profiler plats i styrelsen. Rapidus har namnen.