onsdag 17 september 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

ABB-veteran backar upp LTH-avknoppning

Investerarnätverket Sustainable Energy Angels, SEA, har gått in med drygt en miljon kronor i LTH-avknoppningen Dlaboratory Sweden som utvecklar produkter och analyssystem för att minska störningar i elnät. I samband med investeringen tar SEA-delägaren Karl Elfstadius, tidigare ansvarig på ABB för affärsområdet smarta nät, plats i Dlaboratorys styrelse.

– SEA kommer hjälpa oss att slipa på strategierna. Först med hur vi ska bevisa oss i Sverige och vilka partner vi ska ha, och sedan utanför Sverige. Det är inte så många som kan den här branschen bland riskkapitalisterna, men SEA investerar bara inom energi och har ett stort nätverk som vi kan dra nytta av, säger Dlaboratorys vd Fredrik Akke till Rapidus.

Under hösten gick Almi Invest tillsammans med Dlaboratorys grundare och ett antal affärsänglar in med tre miljoner kronor i företaget, och sedan dess sitter även Almis Per Heander i styrelsen.

Dlaboratorys mätstationer kan upptäcka små störningar på elnäten, till exempel när träd eller ogräs stöter emot en ledning eller om det har kommit in fukt i spänningsförande delar. De här störningarna analyseras och kommuniceras till nätbolaget via en molnbaserad tjänst, som även kan ge förslag på åtgärder mot störningarna och möjliggöra att felet kan åtgärdas innan det sker ett elavbrott.

Forskningsprojektet som senare ledde till grundandet av Dlaboratory startades av Magnus Akke 2007 och finansierades av E.on. Dlaboratorys störningsanalysatorer har sedan dess installerats i elnät tillhörande E.on, Kraftringen och Öresundskraft, som både fungerat som kunder och referensanläggningar. I januari köpte även Västra Orust Energi in ett system av störningsanalysatorn.

Fem personer arbetar i dag hos Dlaboratory i Lund, som under de senaste åren haft en omsättning runt fyra miljoner kronor. Även 2015 landade på en omsättning strax under fyramiljonersstrecket.

Hanna Sigeman

Investerarnätverket Sustainable Energy Angels, SEA, har gått in med drygt en miljon kronor i LTH-avknoppningen Dlaboratory Sweden som utvecklar produkter […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
530 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.

  • Nyhetsbrev mån-tors
  • Exklusiva nätverksträffar
  • Tillgång för 1-2 användare


  • ”Vissa borde inte ha kommit till börsen”

    I noteringsyran för ett par år sedan släpptes förhoppningsbolag som inte var redo in på listorna – och life science-sektorn är överrepresenterad. Det menar Aktiespararnas chefsjurist Sverre Linton. 

  • Hon är sommarens skånska emissionsdrottning

    Trots en skakig kapitalmarknad har entreprenörer från såväl life science som tech lockat investerare. Mest har Hansa Biopharma rest, med den nya vd:n Renee Aguiar Lucander. Rapidus har sammanställt sommarens nyemissioner.

  • Skånska nyemissioner drog in 1,3 mdr

    Hansa Piopharma tog in mest pengar i sommar, medan Beammwave och Pila Pharma gjorde de mest överteckande. Långt ifrån alla bolag nådde dock sina mål med emissionerna. Här är hela listan.

  • Insynspersoner tankar aktier

    Den nytillträdda Kjell-toppen Sandra Gadd har under sommaren och hösten storshoppat aktier i prylkedjan. Även andra insynspersoner i skånska bolag har passat på att köpa aktier när kurserna har dalat. Det visar Rapidus koll.

  • Spotlight startar nyhetssajt

    Spotlight lanserar en nyhetssajt som bevakar bolag och tillgångar som är noterade på företagets egen aktiemarknad. Vid rodret sitter en Rapidus-veteran, tidigare chefredaktör Niclas Lindstrand.

  • Elonroad stoppar USA-leverans

    Containern står packad och klar. Den första leveransen av laddskenor till hamnen i Los Angeles skulle ha gått iväg förra veckan. Men de nya tullreglerna är så omfattande att företaget inte kan skicka den.

  • Miljöteknik intar Lokstallarna 

    Nästa vecka arrangeras klimat- och hållbarhetskonferensen The Drop. Den här gången på Lokstallarna i Malmö. Eventet väntar 1 000 gäster i form av investerare, experter och företag som ligger långt fram i kampen mot klimatförändringarna.

  • Wesports på uppköpsoffensiv

    Malmöbaserade Wesports följer upp vårens aggressiva förvärvsstrategi med ett uppköp av norska Sportsmaster. Nu siktar vd Ted Sporre på ett nytt rekordår och går samtidigt framåt med börsplanerna.

  • Sandberg går in i Diapure

    Vattenreningsbolaget Diapure blir en del av Sandberg Developments inkubatorstatsning. Sandberg går också in som näst största ägare. Så här stor är investeringen och detta ska pengarna användas till.

  • Inkubatorernas riskkapital letar bolag

    De skånska inkubatorernas riskkapitalverksamheter har stinna kassor som är öronmärkta för investeringar – men det är inte helt lätt att hitta bolag just nu. Det visar Rapidus rundringning.