fredag 15 augusti 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Iconovo redo för kundtest och nyemission

Inhalatorbolaget Iconovo förbereder sina första kundtester, som på sikt kan landa i licensavtal. Parallellt pågår en nyemission för att kunna stärka upp organisationen.

Iconovo utvecklar och tillverkar inhalatorer för läkemedel och vaccin. Tre av fyra modeller är nu helt färdiga och redo för tester ute hos kund. Diskussioner om licensavtal med ett kinesiskt och ett amerikanskt läkemedelsbolag har inletts. 

Orest_Lastow1– Det kinesiska bolaget har en generikaprodukt som de vill testa i inhalatorn, det amerikanska vet jag faktiskt inte så mycket om. Det gäller en ny molekyl som de är mycket hemlighetsfulla kring, men den ska testas i vår endosinhalator som är lämplig för vaccin, säger Iconovos vd Orest Lastow till Rapidus. 

För ett år sedan tog Iconovo in sju miljoner kronor i en nyemission, då bland andra Perstorpveteranen Lennart Holm ökade sin ägarandel. I dagarna inleddes ytterligare en emission, hur stor vill inte Lastow säga, men han räknar med nytt kapital och några nya delägare. 

– Pengarna ska användas till att bemanna upp vår organisation, vilket behövs för att kunna ta de här kundprojekten. Vi kommer anställa projektledare, konstruktörer, labbpersonal och personal inom försäljning och affärsutveckling. Vi ska även utveckla en fjärde, förfylld inhalator, säger Orest Lastow. 

Iconovo startades i kölvattet av AstraZenecas avveckling och var från början en affärsenhet inom Zenit design. Bolaget grundades 2013 och har i dag fyra anställda som sitter i Lund Life Science Incubator. 

Iconovo är en av tre finalister till LU Innovation Systems innovationspris, som delas ut tillsammans med PwC. Vinnaren koras på fredag och priset är en check på 150.000 kronor, tvåorna får hedersomnämnanden och 50.000 var. Övriga finalister är SenzaGen och Erghis Technologies.

Jennie Lorentsson

Inhalatorbolaget Iconovo förbereder sina första kundtester, som på sikt kan landa i licensavtal. Parallellt pågår en nyemission för att kunna […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Sommarens raketer – och magplask

    Medan du legat i hängmattan har det skånska näringslivet fortsatt att rulla på med både spektakulära aktierusningar och konkurser. Vi har samlat ihop allt du behöver veta.

  • Rika prioriterar långresor – inte kultur

    Långresor, mat, klockor, vin och bilar. Det är vad de rikaste är mest intresserade av. Vad hände med kulturen? Det frågar sig Jan Dahlqvist.

  • Vindkraftsjätten gör megaemission

    Den danska energijätten Örsted meddelar i dag att bolaget ska genomföra en nyemission i mångmiljardklassen. Beskedet får aktien att rasa på Köpenhamnsbörsen.


  • Gore-tex-bolaget öppnar för Suturion

    Lundabolaget Suturion har tecknat avtal med en medicinteknisk tungviktare. Nu startar försäljningen av bolagets kirurgiska symaskin på den amerikanska marknaden. – Avtalet hanterar eventuella tullar, säger vd Paan Hermansson.

  • Övertecknat i Iconovo

    Inhalatorföretaget Iconovo får in hela sin nyemission på 37 Mkr sedan den tecknats till mer än 100 procent. Men sparprogrammet på 40 procent av personalen består.

  • De ska tina upp life science-frosten

    Finansprofilen Markus Neuding samlar tunga namn till MVIP, panelen som ska råda bot på kapitalbristen i life science-sektorn. Tio namnkunniga personer från bland annat Fåhraeus Startup & Growth, EQT och Nordic Angels finns med. Rapidus har hela listan.

  • Ledningen lämnar Prostalund

    I förra veckan meddelade Prostalund att en planerad avyttring inte blev av, och därmed var likviditetskrisen ett faktum. På måndagen kom beskedet att både vd och ordförande lämnar med omedelbar verkan.

  • Ny kris i Prostalund

    Snart två år efter en uppslitande maktkamp om Prostalund talar nu bolaget om att det kan bli tal om konkurs. Aktien störtdyker efter ett pressmeddelande på måndagkvällen. Detta har hänt.

  • ANNONS Innehåll från EKN

    Svenska väskorna rymmer ett helt reningsverk

    Ett nyutvecklat, svenskt vattenreningssystem som ryms i två väskor kan rena upp till 20 000 liter kontaminerat vatten per dag – och drar inte mer energi än en hårtork. Perfekt vid kriser. Under 2025 planerar skånska Hydro Vessel att bli dubbelt så många.

  • Bonesupport tyngs av stark krona

    Bonesupport rivstartar 2025 med en rejäl tillväxt i framför allt USA. Men negativa valutaeffekter och ökade kostnader håller nere resultatet i det hyllade bencementbolaget från Lund.

  • Iconovo skär ned

    Inhalatorföretaget Iconovo i Lund säger upp 40 procent av personalen. Samtidigt aviseras en nyemission. – Det är tuffa tider, vi måste fokusera och prioritera, säger vd Johan Wäborg.

  • …men desto bättre gick det för Avidicare

    Luftreningsföretaget Avidicare från Lund har fyllt på kassan. Bolaget fortsätter nu sin internationella expansionsresa och hoppas på att nå lönsamhet inom två år.

  • Slutet är kommet för Lundabolaget

    Först var det Tendo, sedan Wnt Research. Nu avvecklas ytterligare ett noterat skånskt life science-bolag som blir uppköpt via ett omvänt förvärv där de enda tillgångarna är en börsplats och en samling aktieägare.