lördag 8 november 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Nya värvningar: Axis kommunikationschef går till Wihlborgs

Börsnoterade Axis kommunikationschef Margareta Lantz lämnar Lundabolaget. Istället går hon till en motsvarande tjänst på likaledes börsnoterade Wihlborgs i Malmö. Lena Hedén, PR- och marknadsföringschef på Axis, tar över Margareta Lantz uppgifter tills en ersättare rekryterats.  Axis ökade senaste kvartalet personalstyrkan med 42 personer till drygt 2.060 anställda, varav merparten sitter i Lund. Wihlborgs, med ett fastighetsbestånd värderat till 25 miljarder, sysselsätter drygt 100 anställda.

Efter nästan fyra år som vd för medicinteknikbolaget Vigmed lämnar Finn Ketler posten. Under en övergångsperiod kommer dock Ketler kvarstå som en resurs till tillförordnade vd Henrik Olsen. Börsnoterade Vigmed, med 18 anställda, utvecklar stickskydd till nålar och kanyler men har drabbats av förseningar i produktionen i Asien, samtidigt som en del av produkterna visat sig ha problem gällande stickskyddet. Försäljningen minskade därmed mellan mars och september, men nu ska problemen vara åtgärdade och försäljningen rulla igång uppger styrelseordförande Lennart Holm för Rapidus.

Ulf Silbersky har lämnat posten som näringslivschef på Eslövs kommun efter ett år. Istället har han dragit igång konsultbolaget Platspilot, inriktat på utveckling av offentliga och privata platser åt fastighetsföretag, intresseorganisationer samt kommuner. Ulf Silbersky har tidigare arbetat som sektionschef på ÅF där han arbetat med samhällsutveckling. Platspilot är Malmöbaserat.

Rapidus

Börsnoterade Axis kommunikationschef Margareta Lantz lämnar Lundabolaget. Istället går hon till en motsvarande tjänst på likaledes börsnoterade Wihlborgs i Malmö. […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår


  • Amerikansk jätte förvärvar Eletive

    Rapidus kan i dag avslöja att amerikanska riskkapitaljätten Accell-KKR köper en majoritet i Eletive. Här är de skånska investerarna som gör en lyckad exit. 

  • Greg tillbaka på ruta ett

    Serneke-affären blev ett kortvarigt och smärtsamt äventyr för Greg Dingizians fastighetsbolag Doxa som nu vill lägga hela projektet bakom sig. Bolaget lägger om strategin, eller snarare vrider den tillbaka till ruta ett.

  • Börsen gäspar åt Mildefs fantomtillväxt

    Mildef i Helsborg levererar fantomsiffror, ändå togs rapporten emot med en fallade aktiekurs på torsdagen. Inter heller Bonesupport lyckades slå marknadens hög uptrissade förväntningar.

  • Han lämnar efter 25 år

    Addpro-grundaren Nicklas Persson lämnar nordiska IT-jätten Itm8 som bolaget numera ingår i. För Rapidus berättar han varför och vad han ska göra härnäst.

  • Han vill sätta ny standard i filmindustrin

    Rodrigo Gomez från Malmö tror sig ha löst ett av filmindustrins stora problem: att transportera filmfiler. Efter pilotprojekt med Amazon Studios siktar han på att bli standard i branschen – globalt.

  • Niklas Agevik ny vd på Bimobject

    Efter chefskarusellen i Malmöföretaget Bimobject har styrelsen utsett Niklas Agevik till ny vd. – Det har funnits en rörig historik, men nu är målet ett långsiktigt samarbete, säger ordförande Pia Engholm.

  • Neo4J investerar 1 miljard

    Det Malmögrundade IT-företaget Neo4J trycker på gasen för att ta grepp om AI-utvecklingen. 1 miljard kronor ska investeras för ”att göra AI användbart”.

  • Miljonregn över kändistätt AI-bolag

    Deeptechbolaget Intuicell vill revolutionera AI-världen. Målet är att skapa maskiner som lär sig nya saker på samma sätt som människor och djur. Bolaget backas av flera tunga investerare och har nu tagit in 40 miljoner i en nyemission. 

  • VC-firmorna jagar skånska AI-bolaget

    När många bolag kämpar för att hitta pengar uppvaktas Hikma AI av riskkapital i överflöd. Idén? En plattform som stresstestar företagens AI-botar.

  • Glädjeskutt för Precise-aktien

    Precise Biometrics fick se aktiekursen studsa upp 20 procent på måndagsförmiddagen. Det skedde efter att bolaget gått ut med ett nytt partnerskap med den amerikanska säkerhetsjätten Avigilon.