fredag 14 februari 2025

inloggad som

Nya värvningar på Crossborder, Auranest och Croisette

Crossborder Technologies i Trelleborg tillsätter Ulf Olsson som ny vd. Han har en bakgrund från ledande befattningar på Recyctec och Arjo. Tidigare vd:n Christer Lundius blir kvar I bolaget som vice vd. Crossborder Technologies utvecklar miljövänliga lastpallar och har bland andra Volvo, Midroc New Technology och Henry Dunkers Förvaltning i ägarlistan.

Gustaf Straht är ny svensk marknadschef för Lundabaserade elvamannabolaget Auranest. Han kommer närmast från studier i entreprenörskap vid Copenhagen Business School men har även drivit rekryteringsbolaget Linqer. Auranest utvecklar webbteknik för att göra det enklare att skapa och uppdatera profiler på flertalet rekryteringssajter samtidigt. Tekniken används än så länge av ett par hundra lärare via Lärarnas riksförbund, en publik lansering är planerad till senare i höst. Bland Auranests delägare finns Bonnier.

Per Svensson går in som vd för det nybildade fastighetskonsultbolaget Croisette, som ska täcka fastighetsbranschen i Öresundsregionen. Som delägare och finansiärer finns bolaget Karlsson Equity Holding, som ägs av Jacob Karlsson och Erik Selin. Per Svensson har tidigare arbetat som konsult för Newsec Investment.

 

Crossborder Technologies i Trelleborg tillsätter Ulf Olsson som ny vd. Han har en bakgrund från ledande befattningar på Recyctec och […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Akut läge i återbruksbolaget

    Godsinlösen Nordic, GIAB, i Malmö är i akut likviditetsbrist. Vd Christer Persson kan inte utesluta konkurs eller rekonstruktion. Aktien störtdök efter dagens besked.

  • Norskt IT-företag köper Competensum

    ,
    HR-konsultföretaget Competensum i Helsingborg har blivit med norska ägare. — Vi kommer behöva rekrytera nu, säger vd Camilla Danielsson.

  • Upp och ned i rapportströmmen

    Medan Precise Biometics inte infriade förväntningarna gick det desto bättre för Careium. Både Kjell Group och Eolus meddelar nya finansiella målsättningar. Här är dagens skånska kvartalsrapporter.


  • Wihlborgs tar över World Trade Center

    Fastighetsbolaget Wihlborgs, med vd Ulrika Hallengren, gör en miljardaffär och köper tre World Trade Center-fastigheter i Skåne och hotell SeaU i Helsingborg av branschkollegan Granitor. Så stor är köpeskillingen.

  • Eletives sämsta år – 40 procent upp

    Det snabbväxande Malmöbolaget Eletive gjorde sitt hittills sämsta år i fjol. Och då var tillväxten ändå 40 procent. — I år kommer vi att passera 100 miljoner i ARR, säger vd Marcus Wennmo.

  • Tretton37: Kundinformationen till salu

    Efter att Tretton37 gått i konkurs är tillgångarna i bolaget nu till salu. En köpare kan överta varumärket Tretton37, kunddata värt nästan 90 miljoner kronor om året – och telefonnumren till 180 IT-konsulter.

  • Refined raffinerar marginalen

    IT-bolaget Refined i Malmö är något så ovanligt som ett scaleup-bolag som står på egna fötter med vinst. Medgrundaren Emil Sjödin lägger ett 2024 bakom sig med höjd marginal.

  • Så gick det sedan medarbetarna köpt ut grundarna

    Teknikkonsulten Trivectors medarbetare köpte ut grundarna och hade stora expansionsplaner. Då tvärbromsade marknaden. Så här ser vd Lena Smidfelt Rosqvist på framtiden.

  • AI-bolaget gasar på med kändisänglar

    Helsingborgsbolaget Klang AI fyller på kassan med en nyemission och får välkända lokala profiler i ägarlistan.

  • Tretton37 i konkurs

    Det tidigare så framgångsrika IT-bolaget Tretton37 i Lund har ansökt om konkurs. Aktierna är pantsatta till en bank.

  • Arjo sparkar vd:n

    Den Malmöbaserade medicinteknikjätten Arjos vd Joacim Lindoff får gå. Samtidigt skjuter bolaget upp sin planerade kapitalmarknadsdag och publicerar delårssiffror i förtid.

  • Sib Solutions siktar på break-even

    Logistikteknikbolaget Sib Solutions i Lund får fortsatt förtroende av lastbilsjätten Scania som deltagit i en nyemission som ska gå till fortsatt tillväxt. Målet är att nå break-even i år.

  • Cronholm och Sundsstaden går ihop

    När Christer Cronholm, tredje generationens Cronholm i fastighetsförmedlaren, ska börja trappa ner sitt engagemang är sammanslagningen med Sundsstaden lösningen.