fredag 5 december 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Nya värvningar på Höganäs, Bysted och Lunicore

Industrikoncernen Höganäs rekryterar Ann-Sofie Räftegård från Ikea till tjänsten som bolagets HR-direktör. Räftegård har de fem senaste åren bland annat arbetat som ställföreträdande personalchef för Ikea of Sweden. Innan Räftegård kom till Ikea jobbade hon för Mercedes-Benz och kemikoncernen Perstorp.

Malmöbaserade Bysted suger upp tvåmannabyrån Yours Sincerely i Lund, med art director Gabriella Ünal och strategen Maria Lindfors. Därmed blir Bysted tio fast anställda, med ytterligare en person på väg in. Liksom den tidigare Malmöbyrån Hilanders är Bysted en del av börsnoterade Intellecta-koncernen. Bysteds största kunder är Alfa Laval och Tetra Pak.

Studentkonsultbolaget Lunicore, ägt av LU Innovation System, har fått Anna Horvath som ny vd. Hon är student på civilingenjörsprogrammet i industriell ekonomi och tidigare försäljningschef för Lunicore. Vd-uppdraget är tidsbegränsat till 18 månader. Ett 60-tal studenter arbetar i dag som deltidskonsulter för Lunicore och Anna Horvath räknar med att omsätta strax över fyra miljoner kronor i år.

Rapidus

Industrikoncernen Höganäs rekryterar Ann-Sofie Räftegård från Ikea till tjänsten som bolagets HR-direktör. Räftegård har de fem senaste åren bland annat […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Dugs vd: ”Vi har inte dolt någonting”

    Nasdaqs hot att avnotera Dug Foodtech från First North kan vara en ”spill over-effekt” från händelser i andra bolag. Det säger vd Helene Nielsen när hon för första gången kommenterar situationen och menar att bolaget inte undanhållit något.

  • SLP trycker på gasen

    Det Erik Selin-dominerade fastighetsbolaget SLP gasar på med en riktad nyemission på 800 Mkr, bara några dagar efter ett miljardförvärv. – De nya pengarna ska gå till fler förvärv, säger vd Filip Persson.

  • Cloetta tar över Saabs kontor

    Det blir choklad istället för vapen när Cloetta tar över Saabs lokaler i ”Werket” nästa år. Det innebär att konfektyrföretaget flyttar sitt största skandinaviska kontor från centrala Malmö till Dockan.