fredag 19 september 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Extra: Ericsson-chef tar över nyfinansierade Acconeer

Som Rapidus rapporterade förra veckan blir Hilding Anders tidigare vd Bengt Adolfsson och ett koreanskt bolag inom mobilindustrin nya delägare när Acconeer fyller kassan. Parallellt får bolaget en ny vd i Lars Lindell, tidigare försäljningschef för Ericssons nedlagda modemverksamhet i Lund och mångårig Japan-chef för ST-Ericsson.

Lars Lindell tar över efter amerikanen David Wither, som lämnar bolaget. Främst var det Lars Lindells erfarenhet från försäljning i Asien som lockade när Acconeer nu är på väg att få ut sitt strömsnåla radiochip på marknaden, uppger styrelseordföranden Tord Wingren.

Tord Wingren− Vi räknar med att Korea, Kina och Japan blir våra största marknader, säger han till Rapidus.

Acconeer knoppades av från nanoteknikforskaren Lars-Erik Wernerssons forskargrupp 2012 och utvecklar en integrerad krets som genererar korta, högfrekventa radiopulser, så kallade wavelets, mycket strömsnålare än med konkurrerande metoder. Första tänkta applikationen är att hjälpa robotdammsugare kartlägga sin omgivning, där har bolaget fått in en fot hos en ännu hemlig global tillverkare. En första pilotserie av Acconeers hårdvara ska levereras i slutet av 2015 eller början på 2016.

Exakt hur mycket Acconeer tar in i emissionen har tidigare hållits hemligt men bolaget uppger nu att det handlar om drygt 20 miljoner kronor, där Bengt Adolfssons ägarbolag BGA Invest står för lejonparten och får 20 procent av aktierna. Bengt Adolfsson tar även plats i styrelsen som en av två representanter för BGA Invest.

− Vi räknar med att pengarna ska räcka cirka 10-12 månader, tills vi fått fram säljbara komponenter, säger Tord Wingren, till vardags platschef för Huawei i Lund.

Acconeer sysselsätter i dag en handfull anställda och ska med emissionen i hamn förstärka styrkan i Lund. Bland delägarna finns sedan tidigare grundarna Mikael Egard, Mats Ärlelid och Lars-Erik Wernersson samt Tord Wingren, Almi och Lund University Innovation System.

Erik Olausson

Som Rapidus rapporterade förra veckan blir Hilding Anders tidigare vd Bengt Adolfsson och ett koreanskt bolag inom mobilindustrin nya delägare […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • “Arbetsmarknaden är nyckeln till allt”

    Det kvittar om du pratar om Skånes behov av infrastruktur eller energi. Dess påverkan på arbetsmarknaden är det som gör frågorna intressanta för politiker. Det sa Johan Eklund, ny vd för Sydsvenska Handelskammaren på Rapidus och Danske Banks nätverksträff.

  • Stor igenkänning i skånska utmaningar

    Infrastruktur, elpriser och arbetsmarknad. Efter att Johan Eklund berättat för Rapidus publik vilka frågor han prioriterar att driva mot den beslutsfattande politiken var samtalen bland deltagarna i full gång. 

  • ”Näringslivet måste kliva in”

    ,
    Kommuner överallt är rätt dåliga på att stimulera näringslivet. Men även företagen har blivit för passiva när det gäller gemensamma framtidssatsningar. Det säger Göran Hellström, företagsprofil i Helsingborg.

  • Pitchtävling på Minc

    På fredag blir det pitchtävling på Minc. Investerarnätverket Yeos Ventures, med affäsängeln Hjalmar Antonsson, bjuder in sex bolag och lovar 250 000 kronor till vinnaren.


  • Nanobolagen – var är investerarna?

    I EU vill politikerna stärka den europeiska halvledarindustrin, men investerarna lyser med sin frånvaro. Rapidus har pratat med tre onoterade framtidsbolag i nanostaden Lund.

  • Okända sensorbolaget växlar upp…

    Det profiltunga sensorbolaget Waltero tog nyligen in drygt 31 miljoner kronor i en nyemission. Så här ska pengarna användas till positivt kassaflöde.

  • Veberöd är Sveriges första smarta by 

    Veberöd i Lunds kommun kallas för Sveriges första smarta by. I åtta år har byn attraherat företag, akademin och investeringar till sin forskarby, som använder byn som en testbädd för digital landsbygdsutveckling.

  • Ljus i tunneln för Brainlit

    Bluetooth-uppfinnaren Tord Wingren siktar på att fördubbla försäljningen av smarta ljussystem i år. – Det har tagit tid att lära oss hur vi ska jobba med försäljning, men nu har vi fått till det, säger han.

  • Nytt huvud rullar i Careium

    Careiums vd Christian Walén lämnar med omedelbar verkan. Beskedet kom igår kväll, mindre än tre månader efter att trygghetslarmsbolaget sparkat sin styrelseordförande.

  • Beammwave gör nyemission

    Radioteknikföretaget Beammwave i Lund vill få in 65 miljoner kronor för att inleda storskalig tillverkning. – Vi har flera mycket stora multinationella kunder som väntar, säger vd Stefan Svedberg.

  • Zaplox i knipa

    Låsbolaget Zaplox tappade sin vd Tess Mattisson i våras då hon gick till kunden Assa Abloy. ”Hårt slag” sade styrelsen då. Nu upprättar bolaget kontrollbalansräkning.

  • Axis – tio år efter Canons köp

    Det är nu tio år sedan Canon köpte Axis. Sedan dess har det gått minst sagt bra. Rapidus har tittat på 2024 års siffror och räknat ut hur mycket Canon skulle få betala om de köpte Axis i dag.

  • Doros aktie till väders

    Doro, som tillverkar mobiltelefoner för äldre, fick se sin aktie stiga kraftigt på måndagen. Rapidus anar varför.

  • Hologrambolaget vill ha 50 Mkr

    Teknologibolaget Realfiction Holding vill göra en företrädesemission på 50 miljoner kronor före kostnader. Pengarna ska användas till låneavbetalningar och till kommersiella aktiviteter kring bolagets 3D-hologram.