lördag 20 december 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Frost & Sullivan etablerar sig i Köpenhamn

Amerikanska analys- och konsultkoncernen Frost & Sullivan övertar den kände IT-entreprenören Michael Mathiesens konferensverksamhet 2M Digital Value Summit. Frost & Sullivan, med 1.800 anställda och 43 kontor världen över, gör med affären sin första etablering i Skandinavien.

Michael Mathiesen är främst känd för bolaget 2M Invest, som efter att ha tagit in ett tresiffrigt miljonbelopp i riskkapital gick i konkurs 2002. Sedan dess har han haft en rad andra poster i näringslivet. De senaste åren har han främst varit aktiv i 2M Digital Value, en serie konferenser och ett globalt nätverk inriktat på digitala förändringsprocesser.

När Frost & Sullivan tar över kommer 2M:s nuvarande ledning Michael Mathiesen, Henrik Holm och Lars Nordmark få ansvaret för den vidare utvecklingen av Digital Value Summit, som bland annat ska utökas med workshopar från Frost & Sullivan. Den nya ägarbilden får genomslag redan i höstens seminarier i Köpenhamn och Stockholm.

Frost & Sullivan har hittills inte haft något kontor i Skandinavien men får genom affären representation i Köpenhamn och Stockholm. Michael Mathiesen kommer även gå in som styrelseledamot och rådgivare i det nya dotterbolaget Frost & Sullivan Scandinavia, med Lars-Göran Fröjd som vd.

Rapidus har utan framgång försökt nå Michael Mathiesen för en kommentar kring affären.

Klik her for at se dansk version af artikeln

Keld Brokø

Amerikanska analys- och konsultkoncernen Frost & Sullivan övertar den kände IT-entreprenören Michael Mathiesens konferensverksamhet 2M Digital Value Summit. Frost & […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Från exitdepp till nystart

    ,
    I senaste avsnittet av Rapidus podd Lejonkulan: En AI-tjänst som effektiviserar och automatiserar säljteamens arbete, det är idén till startupen […]


  • Konsultbolaget lämnar Malmö 

    Avega lägger ner sin verksamhet i Malmö för att fokusera på verksamheterna i Stockholm och Göteborg. Nedläggningen berör ett 20-tal personer. 

  • Storbolagen har långt kvar med AI

    Varken Alfa Laval eller Ikea når ännu sina kunder med något som producerats med hjälp av AI. Eller i alla fall bara indirekt och en extremt liten del. Det framgick vid en frukost på torsdagen.

  • Efter konkursen – går mot mångmiljonvinst

    Tre år efter konkursen gör det nya DHF Airport Solutions sin första storaffär – och räknar med 25 miljoner i vinst nästa år.

  • Vd-byte på Lime

    Det vankas vd-byte på Lime Technologies när Nils Olsson slutar efter nästan 20 år i bolaget. — Det är helt odramatiskt, säger Nils Olsson till Rapidus.

  • Amerikansk jätte förvärvar Eletive

    Rapidus kan i dag avslöja att amerikanska riskkapitaljätten Accell-KKR köper en majoritet i Eletive. Här är de skånska investerarna som gör en lyckad exit. 

  • Han vill sätta ny standard i filmindustrin

    Rodrigo Gomez från Malmö tror sig ha löst ett av filmindustrins stora problem: att transportera filmfiler. Efter pilotprojekt med Amazon Studios siktar han på att bli standard i branschen – globalt.

  • Niklas Agevik ny vd på Bimobject

    Efter chefskarusellen i Malmöföretaget Bimobject har styrelsen utsett Niklas Agevik till ny vd. – Det har funnits en rörig historik, men nu är målet ett långsiktigt samarbete, säger ordförande Pia Engholm.

  • Neo4J investerar 1 miljard

    Det Malmögrundade IT-företaget Neo4J trycker på gasen för att ta grepp om AI-utvecklingen. 1 miljard kronor ska investeras för ”att göra AI användbart”.

  • Miljonregn över kändistätt AI-bolag

    Deeptechbolaget Intuicell vill revolutionera AI-världen. Målet är att skapa maskiner som lär sig nya saker på samma sätt som människor och djur. Bolaget backas av flera tunga investerare och har nu tagit in 40 miljoner i en nyemission. 

  • VC-firmorna jagar skånska AI-bolaget

    När många bolag kämpar för att hitta pengar uppvaktas Hikma AI av riskkapital i överflöd. Idén? En plattform som stresstestar företagens AI-botar.