torsdag 4 december 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

INXL gör strategiskt vägval – säljer bolag för hemlig summa

First North-noterade INXL Innovation i Lund knoppar av dotterbolagen Grade och Mashie i en affär med riskkapitalbolaget Monterro. Genom transaktionen får INXL en hemlig summa pengar som satsas direkt i framtidsspåret e-handel.

Grade, inriktat på e-learning, omsätter cirka 18 miljoner kronor på årsbasis medan Mashie, som utvecklat ett webbsystem för industriköksplanering, omsätter cirka 12 miljoner. Bolagen står för cirka 30 procent av total omsättning i INXL-gruppen. Men som Rapidus rapporterade imorse är det nu e-handelsområdet, med dotterbolagen Avensia och Force12, som kommer stå i fokus för INXL.

Per Wargeus– Vi har haft en diskussion i styrelsen ifall vi ska bredda oss med fler dotterbolag eller fokusera på ett smalare område. Vi väljer att fokusera och det är då naturligt att gå vidare med e-handel där vi haft störst tillväxt, säger koncernchef Per Wargéus till Rapidus.

Kvar i INXL efter affären med Monterro blir cirka 65 anställda. De båda dotterbolagen Avensia och Force12 har senaste kvartalen visat en tillväxt på över 40 procent. Avensia och Force12 jobbar med allt ifrån konsultinsatser till egna system inom e-handel, med partners som EPiServer, Apptus och Inriver. Bland kunderna märks Kjell & Co och Byggmax.

Under 2015 räknar Per Wargéus med att behöva nyrekrytera 15 personer, främst utvecklare och projektledare.

– Vi är fortfarande i början av e-handelns utveckling. Just nu syns inga tecken på att det ska mattas av utan tillväxten håller i sig.

Försäljningen av Mashie och Grade ska klubbas på en extrainsatt bolagsstämma i mitten av februari. Cirka 30 anställda följer med i affären över till Monterros ägande.

– Vi kommer nu köra dessa bolag helt separat. De är två helt olika case, men vi avser gå in med investeringar i personal och marknad i båda, säger Lars Sveder, managing partner på Monterro.

I fjol köpte ni ut CRM-specialisten Lundalogik från Bisnode-koncernen. Hur ser ni på Skånes näringsliv?

– Efter att ha scannat 300 bolag sedan starten för ett par år sedan känner vi att södra Sverige har en proportionellt högre andel intressanta bolag än övriga landet. Det finns en bra entreprenörskultur här och jag tror vi kommer göra fler investeringar i Skåne, säger Lars Sveder till Rapidus.

Kristian Svensson

First North-noterade INXL Innovation i Lund knoppar av dotterbolagen Grade och Mashie i en affär med riskkapitalbolaget Monterro. Genom transaktionen […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Dags för comeback för Bergqvist

    Han försvann från det skånska näringslivet efter att ha blivit indragen i en ekobrottshärva och att ha blivit utsatt för skottlossning och mordbrand. Nu vill investeraren Staffan Bergqvist göra comeback med ett supermaterial.

  • Familjeägt Höganäsbolag blir finskt

    Familjeägda Kullaplast säljs till finska Rani Plast. Efter fyra generationer lämnar familjen Skoglund därmed över till en stor internationell konkurrent. Claes Hovstadius på Svensk Företagsförmedling talar om en islossning på den skånska M&A-marknaden.

  • Ny vd i Careium

    I augusti fick Christian Walén lämna Careium med omedelbar verkan. Nu är det klart att det blir Tove Christiansson som ska leda larmbolaget på tillväxtresan i Europa.


  • Ny storm i Möllerström-bolag

    Ytterligare frågetecken hopas kring bolag med Johan Möllerström i styrelsen. Nasdaq vill nu slänga ut Lundabolaget Dug Foodtech från First North. Rapidus kan rada upp fler Möllerström-kopplade bolag med bristande information och rena olagligheter.

  • Storbolagen har långt kvar med AI

    Varken Alfa Laval eller Ikea når ännu sina kunder med något som producerats med hjälp av AI. Eller i alla fall bara indirekt och en extremt liten del. Det framgick vid en frukost på torsdagen.

  • Ny handelsplattform för onoterat

    När en ny handelsmarknad för onoterade aktier lanseras är Sedermera från Malmö den enda rådgivningsfirman som får vara med. – Vi kommer få tillgång till ett helt nytt deal flow.

  • Pigg pitch på andra sidan sundet

    Två skånska och fyra danska bolag tog under måndagskvällen plats på scen på Rapidus pitchevent hos Danske Bank i Köpenhamn – ett krafttag för att samla både svenskt och danskt riskkapital.

  • Änglarna redo att investera mer

    Svenska affärsänglar planerar att investera mer – och är mer hoppfulla om framtiden. Det visar Connect Sveriges Investerarbarometer för hösten.

  • Vd-byte hos förmögenhetsförvaltaren

    Ericsson & Partners i Malmö är en förmögenhetsförvaltare som arbetar med diskretionär portföljförvaltning. Nu gör bolaget en vd-rockad och breddar […]

  • Revansch för Aegirbios ägare

    Det blev en raketöppning i fredags när det brittiska AI-bolaget Subgen AI började handlas på First North. Vinnarna är aktieägarna i det tidigare Lundabolaget Magnasense – före detta skandalomsusade Aegirbio.

  • Efter konkursen – går mot mångmiljonvinst

    Tre år efter konkursen gör det nya DHF Airport Solutions sin första storaffär – och räknar med 25 miljoner i vinst nästa år.

  • Nytt bolag ska bygga bro över dödens dal

    Sedermera Corporate Finance och ängelnätverket Nordic Angels startar ett nytt gemensamt bolag för att överbrygga det nordiska tillväxtkapitalgapet. Partnerskapet ska länka samman två delar av marknaden som sällan samarbetar nära.

  • Vd-byte på Lime

    Det vankas vd-byte på Lime Technologies när Nils Olsson slutar efter nästan 20 år i bolaget. — Det är helt odramatiskt, säger Nils Olsson till Rapidus.