fredag 27 juni 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

AllTeles styrelse på väg att köpa dansk konkurrent

Telekombolaget AllTele, som handlas på StockholmsbörsensSmall Cap-lista, har haft ett turbulent år med uppköp, vd-byte ochstyrelsebråk. Nu förbereder delar av AllTeles styrelse tillsammans med tidigarevd:n ett uppköp av en dansk konkurrent.

Föremålet för uppköpsplanerna är danska Firstcom som bland annat tar fram televäxlar och lösningar för mobil- och IP-telefoni åt företag. Bolaget har i dagsläget runt 1.300 danska företag i kundlistan. Bruttoförsäljning låg i fjolpå 13,8 miljoner danska kronor med ett resultat på närmare två miljoner danska kronor. Firstcom, med kontor i Köpenhamn och jylländska Skanderborg, har tidigare också haftett skånskt dotterbolag men det likviderades tidigare i år.

Nu har Firstcoms vd Bjarke Herløv Salomonsen startat ett nytt danskt holdingbolag tillsammans med Jean-Pierre Vandromme och Björn Fernström, båda från StockholmsbaseradeAllTeles styrelse. Med är också Carlos Riera som isomras fick lämna posten som vd för AllTele med kort varsel. Carlos Riera ärknapphändig med informationen men bekräftas att ett uppköp av Firstcom är näraförestående.

— Vi har inte slutfört uppköpet ännu. Det finns en del pappersarbete kvar ochinnan dess kan inte ge några kommentarer, säger han.

Inte heller Firstcoms vd Bjarke Herløv Salomonsen vill ge några detaljer idagsläget och AllTeles marknadschef säger sig vara ovetande om planerna.

— Det är ingenting jag vet någonting om eller kan kommentera. Carlos Riera ärinte en del av vår organisation i dag, säger Henrik Salomonsson.

Firstcom ägs bland annat av vd:n och danskanätverksbolaget Nianet A/S.

Joel Lyth

Telekombolaget AllTele, som handlas på StockholmsbörsensSmall Cap-lista, har haft ett turbulent år med uppköp, vd-byte ochstyrelsebråk. Nu förbereder delar av […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Axis – tio år efter Canons köp

    Det är nu tio år sedan Canon köpte Axis. Sedan dess har det gått minst sagt bra. Rapidus har tittat på 2024 års siffror och räknat ut hur mycket Canon skulle få betala om de köpte Axis i dag.

  • Doros aktie till väders

    Doro, som tillverkar mobiltelefoner för äldre, fick se sin aktie stiga kraftigt på måndagen. Rapidus anar varför.

  • Nya spelutvecklare i hamn

    Nu är det klart vilka spelutvecklingsföretag som kommer att delta i Haven, startprogrammet som körs av Game Habitat och Minc.


  • Axis – tio år efter Canons köp

    Det är nu tio år sedan Canon köpte Axis. Sedan dess har det gått minst sagt bra. Rapidus har tittat på 2024 års siffror och räknat ut hur mycket Canon skulle få betala om de köpte Axis i dag.

  • Doros aktie till väders

    Doro, som tillverkar mobiltelefoner för äldre, fick se sin aktie stiga kraftigt på måndagen. Rapidus anar varför.

  • Qvickly startar om med ny vd – igen

    Turbulensen i betaljätten Klarna har öppnat upp för mindre aktörer. Malmöbaserade Qvickly är en av dessa. – Vi har tagit en del business inom e-handel det senaste halvåret, säger nytillträdde vd:n Malin Jonsson Skogman. 

  • Avionero skänker tio procent – vill att resejättarna gör samma sak

    Efter nedmonteringen av USAID utmanar Avionero resebranschen att donera mer till välgörenhet. — Marginalerna i branschen är så pass bra, säger vd Lars Kristensson.

  • Techprofil går in i Ifrågasätt

    Lunda-startupen Ifrågasätt Media får i samband med en kapitalrunda in välkända namn i ägarskaran, en Saas-veteran och ett kvinnligt nätverk. – Vi får in en ägare som vet hur man skalar upp, säger vd Gustav Hjärne.

  • ”Innan du anställer – kolla först om AI kan göra jobbet”

    På Malmöföretaget Getaccept har vd Samir Smajic satt upp tydliga riktlinjer för att öka AI-användningen. Han vill se fler chefer göra likadant.

  • Hologrambolaget vill ha 50 Mkr

    Teknologibolaget Realfiction Holding vill göra en företrädesemission på 50 miljoner kronor före kostnader. Pengarna ska användas till låneavbetalningar och till kommersiella aktiviteter kring bolagets 3D-hologram. 

  • Crunchfish: ”Vi har haft fel approach”

    Malmöbaserade Crunchfish aktie har gått upp med 100 procent sedan i fredags. Bolaget lade nyligen ner ett av två affärsområden och släppte en positiv patentnyhet. Men vd Joachim Samuelsson menar att något helt annat driver kursen.

  • Mistbase-grundaren laddar om

    Saas-bolaget Peak Energy är Mistbase-grundaren Michal Stalas nya satsning, åtta år efter att han sålde Mistbase för uppåt 150 Mkr. Nu vill han utveckla mjukvara för optimering av elanvändning.

  • Beammwave – risk vänds från ned till upp

    Mobilteknikbolaget Beammwaves aktiekurs har lyft ordentligt den senaste tiden efter att intresset för bolagets teknologi ökat. Nu handlar det ”bara” […]