onsdag 5 november 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

… och fler väljer att lista sig

Efter Vigmed och Nexam Chemical blir miljöteknikbolaget Arc Aroma Pure nästa skånska uppstickare som noteras. Bolaget, vars biogasteknik just nu testas av E.on, listar sig på Aktietorget i april.

Arc Aroma Pure utvecklar ett förbehandlingssteg till biogasrötning. Cellväggarna i råvaran öppnas upp med hjälp av elektriska stötar, så kallade elektroporation, vilket snabbar upp rötningsprocessen. Sedan i höstas pågår pilotförsök vid godset Wrams Gunnarstorp i nordvästra Skåne, där E.on sedan många år driver en biogasanläggning. Styrelseledamoten och delägaren Anders Hättmark räknar med att tekniken ska kunna lanseras innan årets slut.

— Utöver att skala upp anläggningen behöver vi justera den för olika substrat. I dag används allt från sockerbetor till avfall från livsmedelsindustrin som råvara till biogas, säger han.

Inför listningen tar Arc Aroma Pure in 3-5 miljoner kronor i en nyemission. Tillsammans med nuvarande kassa räknar Anders Hättmark med att pengarna ska räcka till break-even för bolaget, som i dag sysselsätter två anställda och ett par konsulter.

Arc Aroma Pure är inte ensamma om att vädra morgonluft i börs- och investeringsklimatet. Som Rapidus tidigare berättat är de båda Skånebolagen Vigmed och Nexam Chemical på väg till First North, medan redan noterade Anoto nyligen aviserat en nyemission om 95 miljoner kronor. Även medicinteknikbolaget Genovis tar fram kollekthåven. Bolaget ska under april resa sju miljoner kronor, varav 70 procent är garanterade från storägarna Mikael Lönn och LMK Ventures.

Erik Olausson

Efter Vigmed och Nexam Chemical blir miljöteknikbolaget Arc Aroma Pure nästa skånska uppstickare som noteras. Bolaget, vars biogasteknik just nu […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Amerikansk jätte förvärvar Eletive

    ,
    Rapidus kan i dag avslöja att amerikanska riskkapitaljätten Accell-KKR köper en majoritet i Eletive. Här är de skånska investerarna som gör en lyckad exit. 

  • Nya konkurser bland Öste-bolagen

    Dominobrickorna i Oatly-bröderna Östes företagsimperium fortsätter att falla. I spåren av ägarbolagens konkurser har två av portföljbolagen i sfären kastat in handduken och ytterligare ett ser ut att vara nere för räkning.

  • Han förvandlar Axis-kameror

    Fixed IT:s affärsidé bygger på Axis smarta nätverkskameror. Genom att nyttja de Axis-kameror som bolagets kunder redan har kan FixedIT få kamerorna att utföra långt fler uppgifter än bara övervakning.


  • Stora pengar hägrar i vattenrening

    Vattenrening är en bransch där Skåne utmärker sig internationellt och med allt fler startup-bolag. Stora investeringar står för dörren och lockar till sig kapital. Rapidus har tagit tempen på branschen.

  • Avloppsdirektiv pressar fram investeringar

    I fjol antogs ett EU-direktiv som bland annat ställer krav på ett nytt reningssteg i kommunala avloppssystem. Det innebär nya affärsmöjligheter för skånska teknikleverantörer.

  • Finansiella målen borta – nu sparkas vd:n

    Efter ett år med tuffa sparkrav och avskaffade mål stuvar Iconovo om i ledningen. Vd Johan Wäborg får gå – och Anders Månsson tar över.

  • Lidgren-bolaget dejtar nya investerare

    Läkemedelsföretaget Lithea får nya pengar från befintliga ägare, men egentligen vill bolaget hitta nya investerare för att stärka sitt case inför framtiden.

  • Först blir det sämre – sedan bättre

    Inhalatorbolaget Iconovo i Lund skrotar sina finansiella mål. Men utan att presentera nya. – Det är mycket som ar ändrats sedan målen sattes, säger vd Johan Wäborg.

  • Orbital – fortfarande lång väg kvar

    Orbital Systems har varit omgett av ”buzz” och stora förväntningar i mer än tio år. Men först nu börjar bolaget slutjustera sin affärsmodell. – Fram emot sommaren nästa år kommer det hända saker vi kan kommunicera, säger styrelseledamoten Mårten Öbrink.

  • Genombrott för skånskt plastsubstitut

    Malmöbaserade Saveggy lanserar sitt plastfria grönsaksskydd med Odlarna och Ica. Bolaget hoppas att det bara är början på dess stora genombrott. 

  • Ledningen räddar nattaron

    Nattaro Labs fyller på kassan i en riktad nyemission i vad som ser ut som en akut räddningsinsats. Enligt bolaget ska pengarna bland annat gå till satsningen på försäljning online.

  • Sandbergbolag gör omtag

    Man kan inte vara hur disruptiv som helst. Det har Sandbergägda Swatab fått erfara. Efter en försäljningsflopp med en tvättmaskin utan tvättmedel blir nästa produkt lite mindre vågad.

  • Lång resa för Tikomeds nya vd

    ALS-forskningsbolaget Tikomed i Helsingborg har tillsatt en ny vd. Men även efter kapitaintag på en bra bit över 200 Mkr kommer minst lika mycket till att krävas för att få fram en fungerande ALS-medicin.