torsdag 18 december 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Första kullen lämnar Lift…

De sex första bolagen är på väg ut från tjänsteinkubatorn Lift, som drivs av Lunds NyföretagarCentrum. Samtidigt tas åtta nya inkubatorföretag in i samband med att Lift i slutet av hösten flyttar till nya lokaler i Ideon Agora.

— Vi har satsat väldigt mycket på att utbilda företagen i försäljning, eftersom det är det viktigaste för ett nystartat företag. Många nya företag jobbar inte strukturerat med försäljning trots att det är en förutsättning för att upprätthålla verksamheten, säger projektansvarige Per Garvell.

Lift drogs igång 2008 som ett treårigt försöksprojekt med stöd av bland andra Innovationsbron, Region Skåne och Lunds kommun. Efter flytten kommer Lift ha plats för 16 bolag och sitta i samma lokaler som Teknopol och Venture Cup. Per Garvell hoppas att det ska leda till fler affärskontakter och möjlighet för företagen att samarbeta i större projekt.

Bland de bolag som flyttar ut finns inspirations- och utbildningskonsultbolaget Ådevi, Ceffort som utrustar biotekniklaboratorium, Roboparc som inriktat sig på dryckesautomater med miljövänliga förpackningar, samt en svensk del av den kinesiska tv-kanalen NTDTV.

Anders Frick

De sex första bolagen är på väg ut från tjänsteinkubatorn Lift, som drivs av Lunds NyföretagarCentrum. Samtidigt tas åtta nya […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Femte generationen tar över Saturnus

    Sveriges största glöggproducent står inför sitt fjärde generationsskifte. Och den nya generationen kliver in med sensationell tillväxt i ryggen. Rapidus besökte ett mer än hundraårigt destilleri.

  • Klarabo växer i Skåne med bytesaffär

    Fastighetsbolaget Klarabo flyttar fram positionerna i Öresundsregionen i en bytesaffär med fastigheter för mer än 2 miljarder kronor. – Malmö är en bra ort att växa i, säger vd Andreas Morfiadakis.

  • Han gläds åt EU-beskedet

    Osäkerheten kring EU:s hållbarhetsrapportering har bromsat marknaden. Med nya regler på plats ser Position Green bättre förutsättningar för tillväxt efter ett turbulent år.

  • Konsultbolaget lämnar Malmö 

    Avega lägger ner sin verksamhet i Malmö för att fokusera på verksamheterna i Stockholm och Göteborg. Nedläggningen berör ett 20-tal personer.