lördag 18 oktober 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Neo Technology etablerar sig i USA

Mjukvaruföretaget Neo Technology är på väg över Atlanten. Platsen är ännu inte helt bestämd, men troligtvis kommer en teknisk säljare placeras i Menlo Park i Silicon Valley, där bolagets huvudinvesterare Sunstone Capital har lokaler.

— Många av våra kunder finns i Silicon Valley och de vill ofta ha mer än själva produkten, de förväntar sig att vi finns nära dem. Dessutom finns det en massa evenemang där borta som vi inte hinner bevaka från Sverige, säger Peter Neubauer, operativ chef för Neo Technology.

Företaget sitter på Malmöinkubatorn Minc och har tagit fram teknik för så kallade grafdatabaser, baserade på öppen källkod. Till skillnad från vanliga databaser, som exempelvis MySQL-databaser, lagras data i grafnätverk istället för tabeller. Det ger snabbare åtkomst i databaser med många kopplingar mellan posterna, som till exempel hos webbaserade sociala nätverk. Inom kort hoppas bolaget kunna teckna avtal med flera sådana större kunder i Europa och USA.

Bolaget grundades 2007 av Emil Eifrém, Johan Svensson och Peter Neubauer när de jobbade på Windh Technologies i Påskallavik norr om Kalmar. Idag har företaget sju anställda.

Förutom Sunstone Capital har bolaget även fått investeringar från det finska investmentbolaget Conor Venture Partners och ett antal affärsänglar. Senast i höstas tog bolaget in 2,5 miljoner dollar. Sedan tidigare har Innovationsbron gått in med 1,5 miljoner kronor.

Bland kunderna finns försvaret samt Malmöbaserade Jayway och Planeto, som utvecklar ett frågesportspel ämnat för Facebook.

Anders Frick

Mjukvaruföretaget Neo Technology är på väg över Atlanten. Platsen är ännu inte helt bestämd, men troligtvis kommer en teknisk säljare […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår


  • Han vill sätta ny standard i filmindustrin

    Rodrigo Gomez från Malmö tror sig ha löst ett av filmindustrins stora problem: att transportera filmfiler. Efter pilotprojekt med Amazon Studios siktar han på att bli standard i branschen – globalt.

  • Niklas Agevik ny vd på Bimobject

    Efter chefskarusellen i Malmöföretaget Bimobject har styrelsen utsett Niklas Agevik till ny vd. – Det har funnits en rörig historik, men nu är målet ett långsiktigt samarbete, säger ordförande Pia Engholm.

  • Neo4J investerar 1 miljard

    Det Malmögrundade IT-företaget Neo4J trycker på gasen för att ta grepp om AI-utvecklingen. 1 miljard kronor ska investeras för ”att göra AI användbart”.

  • Miljonregn över kändistätt AI-bolag

    Deeptechbolaget Intuicell vill revolutionera AI-världen. Målet är att skapa maskiner som lär sig nya saker på samma sätt som människor och djur. Bolaget backas av flera tunga investerare och har nu tagit in 40 miljoner i en nyemission. 

  • VC-firmorna jagar skånska AI-bolaget

    När många bolag kämpar för att hitta pengar uppvaktas Hikma AI av riskkapital i överflöd. Idén? En plattform som stresstestar företagens AI-botar.

  • Glädjeskutt för Precise-aktien

    Precise Biometrics fick se aktiekursen studsa upp 20 procent på måndagsförmiddagen. Det skedde efter att bolaget gått ut med ett nytt partnerskap med den amerikanska säkerhetsjätten Avigilon.

  • Brödernas affärsidé: hemsidor för funktionsnedsatta

    Bröderna bakom telefonitjänsten T-meeting vill göra hemsidor tillgängliga för alla. Med det nystartade bolaget Easeaccess24 lanserar de en lösning för EU:s tillgänglighetskrav.

  • Första året med vinst för Pinmeto

    Saas-bolaget Pinmeto visade 2024 för första gången vinst på sista raden. Nu satsar på bolaget på att utvidga med nya geografiska marknader och samtidigt växa i Malmö.

  • Kändisarna flockas kring AI-investeringar

    Det okända AI-bolaget plockar in 18 miljoner kronor från bland andra Bonnier-familjen och EQT-toppen Thomas von Koch. Det som lockar är grafdatabaser.

  • Så lockade han fastighetsjätten

    Han mejlade fastighetskungen Erik Selin och frågade om han ville investera i deras startup-företag. Det ville han. Bolaget Explainer ser tillväxt för sin AI-tjänst som skapa företagsfilmer.