torsdag 30 oktober 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Stort söktryck på Minc — platserna utökas

|  , , , , ,
|  

Det är stort intresse för att bli antagen till företagsinkubatorn Minc i Malmö. Därför planerar ledningen att utöka från nuvarande 25 bolag i lokalerna till 30.

— Vi träffar två eller tre entreprenörer per vecka, vilket är ovanligt mycket. När åtta bolag flyttade ut i januari kände vi en oro, men nu är det fullt tryck, säger affärsutvecklaren Kajsa Bengtson.

Sedan årsskiftet har Minc utvärderat ett 20-tal affärsidéer. Den överväldigande majoriteten kommer från näringslivet, bara en mindre del är från universitet och högskolor.

Sju av idéerna har blivit antagna till Mincs förinkubator, där de under tre månader får känna på inkubatorlivet.Bland dem finns:

* Enkelt, mjukvara för enklare hemsidesuppdateringar.
* Evolt, laddningsstolpar till elbilar.
* Foodism, kopplar ihop varumärke med gastronomi.
* FundMe, demokratisk finansiering.
* Rehifi, webbshop för begagnad hifi-utrustning.

Anders Frick

Det är stort intresse för att bli antagen till företagsinkubatorn Minc i Malmö. Därför planerar ledningen att utöka från nuvarande […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Alfa Laval trefaldigar innovation i Lund

    Först var det Tetra Pak med innovationscentret Biotech Heights. Nu investerar Alfa Laval i ytterligare ett i Lund. Rapidus var på plats när det ceremoniella första spadtaget togs på onsdagen.

  • Lämnade tv-jobbet för mammaträning

    Gravida vet inte alltid hur eller vad de får träna under graviditeten. Det tog tv-reportern Isabel Boltenstern fasta på och startade appen Mammaträning som guidar svenska kvinnor både före och efter att de föder barn. Nu ska appen ut i världen.

  • ”Ännu ett skitkvartal”

    ”Det känns som att jag skrivit samma vd-ord flera kvartal i rad nu, att nu är det dåligt men snart blir det bätrre”. Det säger Oscar Ahlgren, vd för finansrådgivaren Västra Hamnen Corporate Finance. Vändningen låter helt enkelt dröja på sig.