fredag 14 november 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Journalistgruppen öppnar kontor i Malmö och Köpenhamn

Journalistgruppen, en av Sveriges ledande PR- och kommunikationsbyråer, öppnar kontor i centrala Malmö och i Nyhavn i Köpenhamn.

Kontoret i Öresundsregionen – det räknas som ett även om det ligger i två städer – blir från start det näst största inom Journalistgruppen och väntas växa snabbt. Inledningsvis handlar det om tre personer, men redan efter årsskiftet kommer den första förstärkningen. Inom ett år räknar VD Anders Lugn med att kontoret ska ha växt till minst tio personer.

Journalistgruppen har flera börsnoterade svenska bolag med internationell verksamhet som kunder, exempelvis Ericsson och SEB. Med det nya kontoret hoppas man nå en ny marknad.

— Vi ska satsa på de lite mindre företagen, men också på samhällssidan som kommuner och landsting, säger Anders Lugn.

En annan förändring är ett breddat fokus från främst IT och telekom till att även omfatta andra framgångsbranscher i regionen, till exempel bioteknik, livsmedel och medicin.

Ansvarig för satsningen i Öresundsregionen är Claus Grue. Han kommer närmast från Journalistgruppens kontor i Stockholm, liksom Martin Neander. Nyrekryterad seniorkonsult är Sabina Gehrmann. Hon kommer närmast från PR-byrån GCI Mannov i Malmö och Köpenhamn och har tidigare jobbat på bland annat Sveriges Television, Expressen och Aftonbladet.

Fakta om Journalistgruppen

Journalistgruppen AB grundades 1989 och köptes för cirka ett år sedan upp av IT-koncernen Cell Network.

Byrån har 120 anställda och har växt under lönsamhet med omkring 100 procent årligen de senaste åren, enligt VD Anders Lugn.

Företaget har tre affärsområden: publikationer, utbildning och kommunikationsuppdrag.

Kontor finns förutom i Stockholm och Köpenhamn/Malmö även i Göteborg, Visby och Sundsvall.

Journalistgruppen, en av Sveriges ledande PR- och kommunikationsbyråer, öppnar kontor i centrala Malmö och i Nyhavn i Köpenhamn. Kontoret i […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • 34:orna 2025 – hela listan

    Rapidus hyllar ungt entreprenörskap genom att årligen lista 34 av Skånes hetaste bolag – alla med entreprenörer som är max 34 år. Ikväll koras årets topp fem – här är hela listan.

  • Svenska modellen gynnar 34:orna

    Sverige har varit utdömt som investeringsland på senare år. Men 34:orna kan skatta sig lyckliga att de befinner sig just här. Vi sitter på en unik, men förbisedd, konkurrensfördel jämfört med övriga Europa, skriver Jan Dahlqvist.

  • Nytt bolag ska bygga bro över dödens dal

    Sedermera Corporate Finance och ängelnätverket Nordic Angels startar ett nytt gemensamt bolag för att överbrygga det nordiska tillväxtkapitalgapet. Partnerskapet ska länka samman två delar av marknaden som sällan samarbetar nära.