fredag 14 november 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Flygbolagen och SJ sambokar när bron öppnar

När Öresundsbron öppnar i juli ska det gå att köpa tågbiljetten till Kastrup som en del av flygbiljetten. Systemet prövas redan på Arlanda i samarbete mellan SAS och SJ för fjärrtåg som stannar vid nyöppnade Arlanda station. I Danmark har SAS motsvarande samarbete med DSB.

När Öresundsbron öppnar kommer SJ även att släppa in övriga flygbolag som flyger från Kastrup i samarbetet och intresset har varit stort.

— Vi överlåter platser på våra tåg till flygbolagen. I deras datasystem blir tågen till flighter och därmed går det att boka både tåget och flyget i samma biljett, säger Gunnar Sävenstedt på SJ Resor.

Dessutom blir SAS troligen inte ensamma om att ha incheckningsautomater vid Malmö centralstation och Svågertorp station, strax före brofästet.

— Det pågår diskussioner med alla de stora bolagen som flyger från Kastrup, avslöjar Gunnar Sävenstedt.

När Öresundsbron öppnar i juli ska det gå att köpa tågbiljetten till Kastrup som en del av flygbiljetten. Systemet prövas […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • 34:orna 2025 – hela listan

    Rapidus hyllar ungt entreprenörskap genom att årligen lista 34 av Skånes hetaste bolag – alla med entreprenörer som är max 34 år. Ikväll koras årets topp fem – här är hela listan.

  • Svenska modellen gynnar 34:orna

    Sverige har varit utdömt som investeringsland på senare år. Men 34:orna kan skatta sig lyckliga att de befinner sig just här. Vi sitter på en unik, men förbisedd, konkurrensfördel jämfört med övriga Europa, skriver Jan Dahlqvist.

  • Nytt bolag ska bygga bro över dödens dal

    Sedermera Corporate Finance och ängelnätverket Nordic Angels startar ett nytt gemensamt bolag för att överbrygga det nordiska tillväxtkapitalgapet. Partnerskapet ska länka samman två delar av marknaden som sällan samarbetar nära.