Den Uppsalabaserade Internetoperatören IP-Only planerar att tredubbla personalen i Skåne. För tillfället har företaget åtta anställda i Malmö, men de siktar på att vara trettio stycken inom kort – antingen genom egen rekrytering eller genom uppköp. Därmed växer IP-Only ur sin nuvarande kostym i Malmö centrum och i dagarna flyttar företaget till nya lokaler i kontorshuset Kaggen i Västra Hamnen. Lokalytorna hyrs ut av NCC och består av närmare 400 kvadratmeter.
— Vi växer mycket och trots att de flesta andra i branschen drar ner och konsoliderar så gör inte vi det, säger Kenneth Lyngshede, kundansvarig på IP-Only.
IP-Only är en av fyra operatörer i Sverige som har en egen nationell infrastruktur för internet och telefonnät. Företagets nät har en total installerad kapacitet på 1,6 Terabit.
— Av alla svenska operatörer är vi dem som har mest trafik i näten, säger Kenneth Lyngshede.
Förra året drog IP-Only egen sjökabel till Gotland och förstärkte kapaciteten till Danmark. De närmaste planerna är att dra ytterligare sjökabel, till Tyskland via Ystad och till Polen via Trelleborg. Även nätet i Skåne är under utbyggnad, men här har bolaget stött på hinder.
— Malmö Stad tar väldigt bra betalt för att vi ska få lägga kabel i deras mark, mycket mer än vad exempelvis Telia behöver betala, säger Staffan Saedén, marknadschef på IP-Only.
Totalt arbetar ungefär 150 personer i företaget, merparten sitter i Uppsala och Stockholm.
Av Anders Frick