måndag 16 juni 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Entomed lanserar sin audiometer i USA

Medicinteknikföretaget Entomed i Malmö satsar på att komma in på USA-marknaden. Bolaget är verksamt inom öron-näsa-hals-området och konstruerar bland annat apparater för hörselkontroll, audiometrar. Den här veckan lanserar Entomed sin nya digitala audiometer på American Academy of Audiology i USA, som är en av de största mässorna i världen inom audiometri.

— Vi har ett internationellt nätverk och en bra produkt som vi har patent på. Om konceptet håller tror jag att omsättningen ökar med minst 50 procent på två till tre år, exklusive USA. Om även USA kommer med är målet 5.000 enheter per år, säger Christer Lundqvist, styrelseordförande i Entomed.

I dag säljer Entomed 1.500 audiometrar om året. Företaget har gått från en gammalmodig, analog version av audiometern till en billigare, digital som är mer miljövänlig eftersom den inte innehåller något bly. Apparaten produceras av elektronikföretaget Onrox i Malmö.

En audiometer håller i många år och den största frågan är enligt Christer Lundqvist hur man lyckas sälja flera gånger till samma kund.

— Med våra nya mjukvarulösningar behöver kunden inte byta burk för att få nya funktioner utan kan behålla hårdvaran och köpa ny mjukvara för att tillgodose ändrade behov.

Entomed grundades 1986 och köptes 1998 av Christer Lundqvist som är majoritetsägare. En mindre del ägs av VD Mats Johnsson. Företaget har tio anställda i Malmö och hade en omsättning på 21 miljoner kronor 2007. Kunderna finns främst inom företagshälsovården och på vårdcentraler i Sverige, Norge och Finland. Entomed har även en säljare i Danmark, som främst arbetar med andra instrument än audiometern. Sydkorea och Sydamerika är Entomeds största exportmarknader i volym idag.

Av Yvonne Wikström

Medicinteknikföretaget Entomed i Malmö satsar på att komma in på USA-marknaden. Bolaget är verksamt inom öron-näsa-hals-området och konstruerar bland annat […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Nytt superår för Tepe

    Joel Eklunds tandborstbolag Tepe ser ut att verka helt utanför de konjunktursvängningar som de flesta andra lever med. Rapidus har tagit en titt på bolagets årsredovisning för 2024 och förbluffas återigen av siffrorna.

  • Övertecknat i Arrowlake

    Finansmannen Jan Barchan via Briban Invest och Salén-gruppen kliver in som nya ägare i ozonbolaget Arrowlake. – Pengarna från emissionen öppnar för större installationer, säger vd Fredrik Bernshed.

  • Gore-tex-bolaget öppnar för Suturion

    Lundabolaget Suturion har tecknat avtal med en medicinteknisk tungviktare. Nu startar försäljningen av bolagets kirurgiska symaskin på den amerikanska marknaden. – Avtalet hanterar eventuella tullar, säger vd Paan Hermansson.