onsdag 18 juni 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Välkommen till nya Rapidus!

Kristian redaktorFramför dig har du nya Rapidus. Steg för steg har vi senaste åren vässat innehållet och nu fixar vi också till utseende och system till ett mer modernt och funktionellt snitt.

Det blir enklare för dig som abonnent att inte bara följa vårt nyhetsflöde, utan hålla dig uppdaterad med vad som är på gång hos Rapidus. Från menylisten ovan hittar du kontaktuppgifter till var och en av oss som jobbar med nyhetstjänsten.

Du når också snabbt vår Arrangemangssida där vi ger direkt information om nästa inplanerade nätverksträff, som just nu är vår årliga födelsedagsfest, med Årets Rapidusföretag, den 22 januari. Inbjudan kommer inom kort, men boka in datumet redan idag!

Via menyn hittar du även vårt arkiv med tusentals artiklar om folk, företag och finanser i Öresundsregionen. Fortfarande måste du vara abonnent för att ta del av materialet och inloggning krävs. Ifall du skulle ha glömt lösenordet kan du återskapa ett här.

Från vår nya hemsida rapidus.se får du omedelbar åtkomst till populära RapidusTV, där du i efterhand kan ta del av höjdpunkterna från frukost- och Efter jobbet-intervjuerna.

Men – en sak har inte ändrats.

Och kommer heller aldrig att göra det. Vår ambition att tillföra något nytt i det samtida medielandskapet. Den idén ligger helt fast. Kvalitetskontrollen av nyheterna och signumet ”Först med nyheten” likaså. Vi skriver inte av andra. Vi skriver nytt.

Det är tuffa tider i mediebranschen och de traditionella mediehusen drar ner. Det börjar nu märkas på nyhetsförmedlingen. Genvägarna blir allt vanligare och det egna materialet tunnas ut. Värderingen av nyheterna får stryka på foten, till förmån för en aldrig sinande ström av pressmeddelanden.

Vi på Rapidus utmanar konsekvent denna trend. Vi tror på en nyhetstjänst med unikt material, som går emot den alltmer likriktade medievärlden.

Våra nätverksträffar är en annan sak som fortsätter som tidigare. Nu tar vi snart ett par veckors julledigt, men lovar att 2015 blir ett mycket spännande år.

Men innan vi hugger in på julegröten kör vi full gas en vecka till. Måndag, tisdag och onsdag blir det nyheter som vanligt.

Välkommen att läsa dem i nya Rapidus!

/Kristian Svensson
Chefredaktör/Utgivare

Framför dig har du nya Rapidus. Steg för steg har vi senaste åren vässat innehållet och nu fixar vi också […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad



  • Kommer AI ta våra jobb?

    Kommer AI att stjäla våra jobb, eller kan den bli vår största tillgång? Med en av Europas högsta arbetslöshet växer oron över hur framtiden kommer att se ut för Sveriges arbetskraft. Nu krävs både mod och ansvarstagande, skriver Jan Dahlqvist.

  • Landet lagom är fullt av enhörningar

    Det råder en bild av att det är svårt att resa riskkapital i Sverige. Det är inte helt sant. I själva verket har Sverige ett av Europas starkaste ekosystem för riskkapital. Det skriver Rapidus krönikör Jan Dahlqvist med uppmaningen: Våga drömma, våga stötta.

  • Trump insanity peak – Glad Påsk!

    Låt oss hoppas att påskäggen inte är rödlistade och att de innehåller angenäma överraskningar. Vi har haft nog med dåliga överraskningar på senare tid. Här följer en tankegång om varför det bör bli bättre nu.

  • Är det Europas tur nu?

    KRÖNIKA: Kan Trumps galenskaper trots allt ge Europa en välbehövlig spark i baken? USA har förvisso lånat sig till tillväxt, men Europa har inte gjort någonting. Vi får inte stå stilla medan världen springer ifrån oss, skriver Rapidus krönikör Jan Dahlqvist.

  • Småföretagen betalar priset för Trumps tariffer

    USA:s handelskrig med resten av världen påverkar alla, men i synnerhet små företag. För Sofia, småföretagare i Småland är detta inte storpolitik, det är vardag. Hon är en av dem som får betala priset för global osäkerhet, skriver Rapidus krönikör och delägare Jan Dahlqvist.

  • Vägen till det “omöjliga”: lönsam tillväxt

    Många startups misslyckas för att de saknar ett marknadsbehov. Men det finns lösningar på problemet. Här listar riskkapitalisten Jan Dahlqvist några av stegen som leder till framgång.

  • God fortsättning!

    Hej alla Rapidusfans. Efter en välbehövlig julvila är vi igång igen med bevakning av Sveriges mest underbevakade näringsliv, sett i […]

  • Med sikte på ett nytt och bättre år

    Gott nytt år, alla kära läsare. Nu stänger vi 2024 som rent ut sagt blev ett skitår. Vi ser fram emot ett bättre 2025 där lägre räntor ger fler investeringar som sätter snurr på hjulen för oss alla.

  • Nyhetskrönika

    Det saknades inte dramatik i skånskt näringsliv under 2024. Mellby Gårds tvärvändning i försäljningen av Academedia till Roger Akelius tog nog priset. Här följer några av Rapidus höjdpunkter under det gångna året.

  • Den största utmaningen för startups

    Under tre säsonger med Rapidus podcast Lejonkulan har programledare Jan Dahlqvist intervjuat 45 startup-entreprenörer. Här är hans spaning av startup-bolagens största utmaning och misstag.