onsdag 11 juni 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Internationell expansion i sikte för dansk startup bakom CV på video

LiveJob, som håller till på den danska inkubatorn 5te i Köpenhamn, söker nu investerare för att kunna expandera internationellt. Företaget har blivit av med sin svenska representant men har istället precis fått en ny i Bombay, Indien, där man räknar med att kunna dra igång verksamhet inom två månader. För att kunna finansiera den internationella expansionen vill LiveJob ta in erfarna och långsiktiga investerare.

— Vi bedömer att hela företaget är värt ungefär 20 miljoner danska kronor, och vill nu sälja 25 procent av detta, säger VD Peter Hildebrandt.

LiveJob är en privat dansk arbetsförmedlare, vars affärsidé är att ta video till hjälp vid ansökning och utlysning av tjänster.

— Istället för att skriva i sitt CV att man kan prata spanska, så kan man säga några meningar på språket. Det ger mycket mer för den potentiella arbetsgivaren, säger Peter Hildebrandt.

LiveJob startade som ett integrationsprojekt, när den danska fotbollsklubb Brøndby IF ville presentera sina juniorspelare för att få företag ett erbjuda dem praktikplatser. I början av 2006 övergick projektet till att bli ett företag som nu drar nytta av den heta danska arbetsmarknaden.

I dag ägs företaget till 80 procent av Peter Hildebrandt. Resterande 20 procenten ägs av Danni Tell, kreativ direktör på LiveJob. Företaget har sex medarbetare i Danmark och fyra i Bulgarien. Bland kunderna finns telekombolag som Nokia och TDC samt bank- och revisionsbolag som Nordea och KPMG.

Av Anders Frick

LiveJob, som håller till på den danska inkubatorn 5te i Köpenhamn, söker nu investerare för att kunna expandera internationellt. Företaget […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Aktietips inför sommaren

    Skånska aktier har som vanlig haft svårt att glädja sina ägare det senaste året. Det har varit många genomklappningar, men innebär det att det finns lågprisfynd att göra nu? Rapidus har tagit en koll på vad proffsen gör i vår region.

  • Techprofil går in i Ifrågasätt

    Lunda-startupen Ifrågasätt Media får i samband med en kapitalrunda in välkända namn i ägarskaran, en Saas-veteran och ett kvinnligt nätverk. – Vi får in en ägare som vet hur man skalar upp, säger vd Gustav Hjärne.

  • Nu blir vi bättre

    Kära prenumerant. På torsdag, den 12 juni, kommer vi ändra vårt inloggningssystem. Det gör vi för att förbättra vår service för dig. Här förklarar vi steg för steg vad du behöver göra på torsdag.