måndag 9 juni 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Nytt Lundabolag ska förverkliga det papperslösa kontoret

Den traditionella pappersfakturan är snart ett minne blott. Det hoppas i vart fall det nystartade IT-bolaget Driftab i Lund, vars affärsidé bygger på att hjälpa småföretag hoppa på trenden med e-fakturor. Med en serverpark där fakturorna kan lagras i tio år och egen teknik som jämkar samman olika affärssystem ska man helt kunna eliminera pappret ur ekvationen.

Bolaget räknar med god draghjälp från högre ort. Enligt ett regeringsbeslut från förra hösten är 30 juni 2008 sista dagen en pappersfaktura kan skickas till svenska myndigheter.

— Det har pratats länge om det papperslösa kontoret. Men många småföretag har varken tid eller pengar att ordna det på egen hand, säger Driftabs VD och huvudägare Håkan Markeling.

Efter att ha arbetat med IT-drift på olika företag i 28 år fick han hjälp av Connect Skåne att grunda bolaget i augusti i år. I dagsläget sysselsätter Driftab tre anställda, men Håkan Markeling räknar med att vara åtta-nio stycken om ett år. Några kunder har man ännu inte hunnit skaffa sig, men väl försäljningsrepresentanter i Stockholm och Linköping.

Danska staten införde krav på e-fakturor redan för några år sedan.

— Vi letar aktivt efter en försäljningspartner i Danmark. Vi har inte haft tid att titta på konkurrensen där än, men prissättningen på existerande system är mycket högre i Danmark, så det är en intressant marknad för oss, säger Håkan Markeling.

Förutom e-fakturor har Driftab även lönesystem, papperslös miljödokumentation och IT-drift med serverunderstöd som affärsområden.

I styrelsen sitter bland andra moderata riksdagsledamoten Christine Jönsson samt Öresundskrafts nya VD Claes Lindqvist.

Av Erik Olausson

Den traditionella pappersfakturan är snart ett minne blott. Det hoppas i vart fall det nystartade IT-bolaget Driftab i Lund, vars […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • LU Ventures parerar tufft investeringsklimat

    Lunds universitets investeringsbolag, LU Ventures, växer trots ett tufft investeringsklimat. – Vi behöver göra exits för att överleva. Även det här året är tufft men sedan hoppas vi att det vänder, säger vd Christine Widstrand.

  • Fåhraeus ny storägare i Iconovo

    Fyndpris eller inte? Idag avslöjar Lundabolaget Icononvo att det är Christer Fåhraeus andra fond, FSG Fund II, som är ny storägare efter att aktien rasat i fyra års tid. I dag väljs Christer Fåhraeus in i styrelsen.

  • Miljonregn över cancerbolaget

    Medtech-bolaget Reccan ingår i ett konsortium som fått motsvarande 153 miljoner kronor av EU för att genomföra ett stort projekt inom pankreascancer. – Det här betyder mer än bara pengarna, säger vd Anna Brodén.