måndag 24 november 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

VD-proffs tar över Beijer Electronics

Malmöbolaget Beijer Electronics, noterat på Stockholmsbörsens Small Cap-lista, har fått ny VD. Den 45-årige civilingenjören och VD-proffset Fredrik Jönsson tar över efter Göran Sigfridsson när han, som Rapidus tidigare berättat, lämnar bolaget i april.

Fredrik Jönsson har närmare 20 års erfarenhet från olika chefspositioner såväl i Sverige som utomlands, bland annat för ett av SKF:s dotterbolag i Vietnamn. Närmast kommer han från Cardobolaget Crawford Group AB, där han var chef för närmare 3.000 anställda i 20 länder. Beijer Electronics, med en omsättning på 900 miljoner och 450 anställda, framstår som blygsamt i sammanhanget.

— Men det är inte fråga om antalet nollor utan hur roligt det är. Beijer Electronics har en intressant teknisk produkt. Det är dessutom ett expansivt företag i förvandling, säger Fredrik Jönsson till Rapidus.

Beijer Electronics säljer automationslösningar och operatörsterminaler. Fredrik Jönssons närmaste plan är att fortsätta den expansion som förre VD:n stakat ut, både vad gäller geografiska områden som nya produkter.

Av Erik Olausson

Malmöbolaget Beijer Electronics, noterat på Stockholmsbörsens Small Cap-lista, har fått ny VD. Den 45-årige civilingenjören och VD-proffset Fredrik Jönsson tar […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår

  • Ensam fönsterputsare – nu 140 anställda

    Daniel Telford tog sin pappas firma från en lokal fönsterputsare till en ledande aktör i södra och västra Sverige. Nu är siktet inställt på huvudstaden.

  • Game Habitat flyttar in på Minc

    Lokalerna vid Södertull blev för dyra för Game Habitat efter medlemsbortfall. Nu blir spelutvecklingshubben inneboende och flyttar i vår in till startuphuset Minc.

  • Revansch för Aegirbios ägare

    Det blev en raketöppning i fredags när det brittiska AI-bolaget Subgen AI började handlas på First North. Vinnarna är aktieägarna i det tidigare Lundabolaget Magnasense – före detta skandalomsusade Aegirbio.