tisdag 22 juli 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Ny IT-chef på Zacco från Copenhagen Malmö Port

Immaterialrättsbolaget Zacco rekryterar Peter Andersson på Copenhagen Malmö Port som ny nordisk IT-direktör. Han börjar den 4 juni och går då också in i koncerns ledningsgrupp.

Peter Andersson lämnar Copenhagen Malmö Port efter två och ett halvt år. Han har även där varit IT-chef och suttit i företagsledningen. Tidigare har Andersson arbetat tjugo år på läkemedelsbolaget Pfizer.

I jobbet på Zacco kommer han vara baserad i Köpenhamn, men resa mycket inom Norden.

— Jag ska se till att IT blir en del strategiskt viktig del av bolaget och affärerna. Zacco är ett kunskapsföretag, det har jag saknat lite grann. Det här är väldigt spännande, säger Peter Andersson.

Zacco bildades 2001 genom en sammanslagning av Hofman-Bang i Danmark, Bryns Patentkontor i Norge och Stockholms Patentbyrå i Sverige. Koncernen omsätter cirka 400 miljoner danska kronor och har runt 270 anställda.

Av Kristian Svensson

Immaterialrättsbolaget Zacco rekryterar Peter Andersson på Copenhagen Malmö Port som ny nordisk IT-direktör. Han börjar den 4 juni och går […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Vägen från kris till tillväxt

    E-handelsjätten BHG Group visar tillväxt igen efter tio kvartal av fall. Rapidus har träffat vd Gustaf Öhrn som berättar hur han styrt bolaget genom ett omfattande stålbad – och hur koncernen nu ska växla upp.

  • Cantargia i superaffär – med bismak

    Läkemedelsbolaget Cantargia i Lund säljer ett forskningsprogram till japaner och kan som mest få in mer än 6 miljarder kronor på affären. Samtidigt kom resultat från bolagets toppkandidat som var en besvikelse.

  • Zaplox i knipa

    Låsbolaget Zaplox tappade sin vd Tess Mattisson i våras då hon gick till kunden Assa Abloy. ”Hårt slag” sade styrelsen då. Nu upprättar bolaget kontrollbalansräkning.

  • AAK och Mildef vinnare bland skånska rapporterna

    ,
    Det verkar räcka med att inte backa alltför mycket för att göra aktiemarknaden glad. Trots att de flesta rapporter visade upp obefintlig eller negativ tillväxt togs de emot ganska väl på börsen. Men ett bolag har det riktigt kämpigt.