måndag 21 juli 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Talande Anoto-penna lanseras i Kalifornien i dag…

SAN FRANCISCO. När det börsnoterade Lundabolaget Anoto i höstas stängde sitt Silicon Valley-kontor efter mindre än ett år bestämde sig USA-chefen Jim Marggraff för att ta över verksamheten. Med hjälp av amerikanskt riskkapital har han drivit utvecklingen vidare och på en stor konferens arrangerad av Wall Street Journal presenterar Marggraff i dag det nya bolaget Livescribe och dess första produkt – en ny version av Anoto-pennan, som nu inte bara kan fånga handskriven text, utan även ljudet från en föreläsning, ett möte eller en intervju.

— Är man osäker på vad man skrivit är det bara att klicka på texten i blocket och så spelar pennan upp vad som sades i det ögonblick som anteckningen gjordes. Pennan kan också översätta ord och spela upp dem på andra språk eller visa kinesiska tecken i den display som nu finns på pennan, förklarar Jim Marggraff när Rapidus som enda europeiska nyhetsredaktion träffar honom i Kalifornien för en exklusiv intervju.

Lanseringen sker på den femte upplagan av konferensen ”D: All Things Digital” där bland andra Microsofts Bill Gates och Apples Steve Jobs för första gången uppträder tillsammans i en intervju. Andra talare på konferensen, som inleds i dag i Carlsbad norr om San Diego i Kalifornien, är Googles koncernchef Eric Schmidt, YouTubes grundare Steve Chen och Chad Hurley och Star Wars-filmernas skapare George Lucas.

— Jag kommer tala efter Steve Case från AOL och före George Lucas, säger Jim Marggraff, som arbetat med Anotos teknik för digitalt papper och penna i många år, tidigare hos den amerikanska leksaksjätten LeapFrog.

Livescribe är på väg att ta in 22 miljoner dollar i en första investeringsrunda där VantagePoint Venture Partners går in som största investerare. Under våren har man rekryterat kraftigt och är nu cirka 45 anställda. Bland värvningarna finns tre tidigare vice presidents från Palm: Byron Connell, Frank Canova och Dan Keller, som på Palm ansvarade för marketing, hardware engineering respektive software.

Anoto har ingen ägarandel i det nya bolaget, utan valde att lägga ner USA-verksamheten som ett led i fokuseringen på affärsområdet för formulärlösningar. Däremot har Livescribe redan betalat 3,5 miljoner dollar för att få använda Lundabolagets teknik. Till detta kommer licensintäkter på framtida försäljning, uppger Anotos VD Anders Norling.

— Det blir en nischmarknad det här året, men om allt går som Jim Marggraff förväntar sig så kommer licenserna ge ett ordentligt intäktsflöde för Anoto framöver, säger Anders Norling.

Av Thomas Frostberg

SAN FRANCISCO. När det börsnoterade Lundabolaget Anoto i höstas stängde sitt Silicon Valley-kontor efter mindre än ett år bestämde sig […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Vägen från kris till tillväxt

    E-handelsjätten BHG Group visar tillväxt igen efter tio kvartal av fall. Rapidus har träffat vd Gustaf Öhrn som berättar hur han styrt bolaget genom ett omfattande stålbad – och hur koncernen nu ska växla upp.

  • Cantargia i superaffär – med bismak

    Läkemedelsbolaget Cantargia i Lund säljer ett forskningsprogram till japaner och kan som mest få in mer än 6 miljarder kronor på affären. Samtidigt kom resultat från bolagets toppkandidat som var en besvikelse.

  • Zaplox i knipa

    Låsbolaget Zaplox tappade sin vd Tess Mattisson i våras då hon gick till kunden Assa Abloy. ”Hårt slag” sade styrelsen då. Nu upprättar bolaget kontrollbalansräkning.

  • AAK och Mildef vinnare bland skånska rapporterna

    ,
    Det verkar räcka med att inte backa alltför mycket för att göra aktiemarknaden glad. Trots att de flesta rapporter visade upp obefintlig eller negativ tillväxt togs de emot ganska väl på börsen. Men ett bolag har det riktigt kämpigt.