Läkemedelsbolaget Ferring drar igång en rekryteringskampanj runt Öresund. Femton personer ska omgående anställas på anläggningen i Ørestad, och personalchefen Stefan Ulrich Nielsen uppger att det kommer bli fler framöver.
Kampanjen är speciellt framtagen för att locka både danska och svenska sökanden.
— Vi har inte ett exakt antal på hur många vi ska ta in. Men vårt fokus är nu inte bara på Köpenhamnsregionen och danska kandidater utan vi tittar också på Sverige och kommer annonsera i svenska tidningar, säger Stefan Ulrich Nielsen.
De femton tjänster som först ska tillsättas ligger inom forskning och utveckling, FoU. Totalt arbetar runt 400 personer på Ferring i Ørestad där den Schweizbaserade koncernen har sitt globala huvudkvarter för FoU.
Bakom rekryteringskampanjen, som är på engelska och förutom i dansk och svensk press troligen kommer gå på rekryteringssajter i regionen, står kommunikationsbyrån W i Malmö. Projektledare är Catherine Hailes.
— I dag arbetar 25 olika nationaliteter på Ferring i Ørestad. Kampanjen ska ytterligare profilera Ferring som ett internationellt läkemedelsföretag, säger hon.
Av Kristian Svensson