måndag 24 november 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Ny VD tillsatt på Färs & Frosta

Det är nu klart att det blir Bertil Engström som tar över posten som VD på Färs & Frosta Sparbank. Formellt lämnar den tidigare toppchefen Lars Ljungälv jobbet den 1 mars för att börja som chef för Swedbanks region Öresund.

Bertil Engström har tidigare varit vice VD på Färs & Frosta Sparbank och den senaste tiden fungerat som tillförordnad VD.

Lars Ljungälv tar på sitt nya jobb över efter Lennart Haglund som går i pension. Lennart Haglund är också styrelseordförande för Färs & Frosta Sparbank, som har huvudkontor i Lund och runt 220 medarbetare. Efter första halvåret 2006 hade banken en affärsvolym på 39,4 miljarder kronor.

Av Kristian Svensson

Det är nu klart att det blir Bertil Engström som tar över posten som VD på Färs & Frosta Sparbank. […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår