torsdag 22 maj 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Sten K Johnson investerar i digital marknadsföring

Börsnoterade Midway Holdings grundare, finansmannen Sten K Johnson, är en av investerarna bakom det nystartade Malmöföretaget Beepsend, som säljer en tjänst för reklam- och informationsutskick via e-post och SMS.

Hur mycket pengar han och de övriga grundarna, Runar Hreinsson som är VD på Beepsend och marknadschefen Elisabeth Brevenson, satsar är dock hemligt.

— Men det känns tryggt med en väldigt stark finansiär i form av Sten K Johnson i ryggen, säger Runar Hreinsson, som tidigare var VD för webbhotellet Crystone.

Tekniken bakom produkten, som lanseras i morgon, har utvecklats av Malmöfirman Uninet, där Elisabeth Brevenson tidigare var VD. Målgruppen är små- och medelstora företag. Ingen abonnemangskostnad är knuten till tjänsten och kunderna betalar bara för de utskick som görs. Beepsend har fyra anställda och en femte på väg in.

Av Kristian Svensson

Börsnoterade Midway Holdings grundare, finansmannen Sten K Johnson, är en av investerarna bakom det nystartade Malmöföretaget Beepsend, som säljer en […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Spotlight lanserar finlista

    Den som följer utvecklingen bland noterade småbolag vet att kvaliteten varierar kraftigt. Detta har även småbolagsbörsen Spotlight Market noterat och lanserar nu listan Spotlight Value, endast för bolag som är lönsamma. Rapidus vet vilka bolag som platsar.

  • Några tröstande ord till spelbolagen

    Investerarna har inte försvunnit – de investerar bara mindre. Det var ett av budskapen till spelutvecklarna från investerarpanelen vid Nordic Games i Malmö.

  • … och några tröstande ord till life science

    Life science-sektorn går dåligt på börsen. Men det finns pengar att hämta, det säger Max Odlander från venture capital-firman Health Cap under ett event på The Loop under onsdagen.