torsdag 22 maj 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Veckans citat

“Det mesta händer här”

Dagens Industris chefredaktör Gunilla Herlitz kommenterar det faktum att tidningen har 100 medarbetare i Stockholm, tre i Göteborg och bara en i Malmö. (Sagt till branschtidningen Resumé, apropå Rapidus nyhet att Malmöreportern kan komma att avskaffas.)

“De stora tillväxtområdena finns kring universitetsstäderna. Malmö/Lund är näst störst efter Stockholm/Uppsala. Det tyder på en stark drivkraft i Öresundsregionen.”

Tommy Mårtensson på revisionsbolaget Deloitte, som i tisdags kväll delade ut priser till Sveriges snabbast växande teknikföretag. På listan Sweden Technology Top 50 kom nio bolag från Skåne. Sex av dem kvalade in bland topp 20.

Dessutom vann Malmöbolaget TAT förstapris i bubblarklassen “Rising Star”.

“Det mesta händer här” Dagens Industris chefredaktör Gunilla Herlitz kommenterar det faktum att tidningen har 100 medarbetare i Stockholm, tre […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Spotlight lanserar finlista

    Den som följer utvecklingen bland noterade småbolag vet att kvaliteten varierar kraftigt. Detta har även småbolagsbörsen Spotlight Market noterat och lanserar nu listan Spotlight Value, endast för bolag som är lönsamma. Rapidus vet vilka bolag som platsar.

  • Några tröstande ord till spelbolagen

    Investerarna har inte försvunnit – de investerar bara mindre. Det var ett av budskapen till spelutvecklarna från investerarpanelen vid Nordic Games i Malmö.

  • … och några tröstande ord till life science

    Life science-sektorn går dåligt på börsen. Men det finns pengar att hämta, det säger Max Odlander från venture capital-firman Health Cap under ett event på The Loop under onsdagen.