måndag 14 juli 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Fåhraeus och Mårtensson första svenskarna i Vækstfonden

Danska Vækstfonden har för första gången rekryterat svenskar som så kallade venture partners; Christer Fåhraeus och CellaVisions VD Yvonne Mårtensson. En venture partner investerar inte pengar i fonden, utan fungerar som rådgivare. Fåhraeus och Mårtensson deltar i strategiarbetet kring portföljbolagen och kan komma att sitta i bolagens styrelser.

Valet av venture partners är en del av Vækstfondens förberedelser för två nya fonder, en för life science och en för högteknologi. Anskaffningen av privat kapital pågår just nu. Att personer med ett nätverk i Skåne knyts till fonden är ett tydligt steg mot framtida investeringar i Sydsverige. Det ökar möjligheterna att resa pengar lokalt, och att hitta bra sydsvenska projekt att investera i.

Fåhraeus ska arbeta inom fondens teknologiavdelning, medan Mårtensson knyts till life science-området.

— Vi ville ha någon med bred kompetens, operativ inom ett intressant bolag och med bra förankring i Sydsverige. Yvonne fyller alla de kriterierna och det är en stor glädje för oss att få med henne i teamet, säger Vækstfondens life science-ansvarige Peter Benson, som tidigare suttit i CellaVisions styrelse.

Vækstfonden har även en ny venture partner i Schweiz och en i Kalifornien, där man också har öppnat kontor.

Danska Vækstfonden har för första gången rekryterat svenskar som så kallade venture partners; Christer Fåhraeus och CellaVisions VD Yvonne Mårtensson. […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Najell växer med ambitiösa mål

    Det är skillnad på att vara nöjd och att uppfylla mål. Även om det är en bit kvar till målen är en omsättningsökning på 70 procent inte fy skam. Det säger Niklas Najafi Kristensen, grundare och vd för babyproduktföretaget Najell i Lund.

  • Inwido – fönstret ännu bara på glänt

    Fönster- och dörrtillverkaren Inwido har minst sagt ambitiösa tillväxtmål. På mindre än fem år ska bolaget dubbla omsättningen till 20 miljarder kronor. Inte alls omöjligt om man frågar bolagets tävlingsinriktade vd Fredrik Meuller, trots en medioker kvartalsrapport som kom på måndagen.

  • Hänt i vecka 28

    En stjärnspäckad läkemedels-startup får in kapital. Ett annat life-science-bolagt ska avnoteras från börsen. Och nu har kvartalsrapporterna börjat trilla in. Rapidus redogör för de viktigaste skånska affärsnyheterna från veckan som gick.