Den snabbväxande skånska IT-konsulten Create Group ska under hösten etablera sig i Danmark – och det kan även innebära nya jobb i Lund. Create har fått i uppdrag av moderbolaget, börsnoterade Know IT, att leda koncernens offensiv i Danmark, uppger Mikael Kretz, VD för Create i Lund.
— Vi har definierat tio danska storkonton som vi ska in på för att bredda affären. Det ska ske under den närmaste tiden och under första kvartalet nästa år, säger Mikael Kretz.
Bank och finans, handel, läkemedel och telekom är de branscher som Create och Know IT siktar in sig på i Danmark. Redan i dag har Create vissa uppdrag för danska kunder som Mærsk och Ferring, enligt Kretz, men nu handlar det om en större satsning.
— Vi kommer att rekrytera folk i Danmark, framför allt management och sälj, medan vi inledningsvis löser uppdragen från Skåne, säger Mikael Kretz.
Create Group har i dag 160 anställda, varav 110 i Lund, 25 i Malmö, 20 i Karlskrona och en handfull i Växjö. Målsättningen är att öka till 200 personer, där den största ökningen kommer ske i Lund och Malmö. Create Group omsatte drygt 80 miljoner kronor förra året och gjorde en vinst på cirka tio miljoner.