Den danska fastighetsmäklaren Mette Lykken Bolig ska under året öppna upp till två nya butiker i Skåne och starta en projektavdelning för att jobba med ny- och ombyggnader av bostäder. Uppköp av mindre mäklare kan bli aktuellt, efter att dotterbolaget i Malmö visat vinst redan efter första året.
Mette Lykken Bolig slog upp portarna i Malmö i april 2005. Under första året omsattes knappt sex miljoner kronor.
— Efter tre månader var det svarta siffror på nedersta raden. Nu planerar vi att öppna två till tre nya avdelningar inom loppet av de närmaste sju månaderna, säger Mette Lykken Boligs VD Tony Mortensen till Rapidus.
Nästa steg blir sannolikt en avdelning som ska jobba med ny- och ombyggnader av bostadshus. Idén är att gå in i byggprojekt i tidig fas och stå för all reklam och profilering. Mette Lykken får i projekten ensamrätt på att sälja lägenheterna eller husen. Redan idag är mäklarfirman inne i byggprojekt – exempelvis lägenhetsområdet Hasselparken i Landskrona.
— Vi har redan en avdelning för nybyggnation i Danmark och vi ser att det skulle fungera i Sverige också, säger Tony Mortensen.
Bolagets andra svenska försäljningskontor hamnar troligen på Näset, uppger Mortensen, som säger att ett kontor i Hörby också har diskuterats.
— Vi kan tänka oss att köpa en mindre mäklarfirma, men det beror på priset. Det handlar om att jämföra det med hur mycket som vi annars måste satsa i marknadsföring för att etablera oss.
Mette Lykken Bolig startades 1988 och omsätter runt 30 miljoner danska kronor i hemlandet. Firmans huvudkontor ligger i Lyngby, norr om Köpenhamn. Fem personer arbetar på Sverigekontoret i Malmö och runt 35 på sex avdelningar i Danmark.