måndag 19 maj 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Precise Biometrics ser nya affärer i Thailand – utreder lokalkontor

Affärerna i Asien växer för det börsnoterade Lundabolaget Precise Biometrics. I april kom ordern som gör att Thailands 64 miljoner invånare får ID-kort med bolagets teknik för identifiering med fingeravtryck. Nu ser Precise Biometrics starten på en merförsäljning i landet och utreder ett nytt kontor i närheten.

— Det är nu merförsäljningen i Thailand kommer. Då är det viktigt att vara där för att mala och mala, säger VD Christer Bergman till Rapidus.

Idag har runt tre miljoner thailändare fått smarta ID-kort och det blir allt mer intressant för exempelvis sjukhus, flygbolag och affärer att skaffa utrustning för att identifiera invånarna, menar Christer Bergman.

— Vi har vissa diskussioner om att öppna ett kontor i Malaysia eller Singapore. Det är ganska jobbigt att resa till Thailand hela tiden. Men jag vill ha lite mer affärer innan vi tar ett sådant steg. Fördelen är att det är lättare att säga ”Vi träffas imorgon” – är du inte där får du flyga in och det funkar inte på den distansen, säger Bergman.

Bolaget har idag kontor i Washington, London och på Ideon i Lund.

Precise Biometrics har lagt anbud i ytterligare drygt tjugo nationella ID-kortsprojekt i världen. Bedömningen är att upp till två nya projekt kommer landas ”inom snar framtid”, medan upp till tio projekt kommer landas inom en period på 12 till 18 månader.

— Vi håller på att försöka anställa ett par stycken inom sälj- och marknad som ska jobba med nationella ID-kortsprojekt, säger Christer Bergman.

Inklusive dotterbolag har Precise-koncernen 69 anställda och omsatte 21 miljoner kronor under årets tre första månader. Företaget, som är noterat på Stockholmsbörsens O-lista, visade en förlust på 1,8 miljoner för perioden.

Affärerna i Asien växer för det börsnoterade Lundabolaget Precise Biometrics. I april kom ordern som gör att Thailands 64 miljoner […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Iskallt USA gör Europa hetare

    Donald Trumps krumbukter leder till både framgång och bakslag för svenska företag.
    Medan Klang Ai maxar tillväxten i Europa, är det i vissa fall tvärstopp för företag som redan hunnit över Atlanten.

  • Ledningen lämnar Prostalund

    I förra veckan meddelade Prostalund att en planerad avyttring inte blev av, och därmed var likviditetskrisen ett faktum. På måndagen kom beskedet att både vd och ordförande lämnar med omedelbar verkan.

  • Emissionsfiasko – Nanoecho tvingas tvärnita

    Nästan ingen gick med i Lundabolaget Nanoechos emissionsrunda. Nu pausar bolaget sina kliniska studier och aktien dyker till nya bottennivåer. – Vi ångrar inte att vi gick till börsen i fjol, säger vd Linda Persson.