Det Köpenhamnsbaserade mjukvarubolaget Resultmaker, som utvecklar avancerade system till offentlig förvaltning, har det senaste året vuxit i Holland, medan säljinsatsen i Sverige har lagts på is efter grundliga undersökningar.
— Det är svårt att komma in i Sverige, sammanfattar VD Kaare Nørgaard.
— Man skulle säkert kunna få ut något av att använda fler resurser på att komma in och leverera till Sveriges offentliga förvaltning, men de möjligheterna har vi inte. Vår specialitet är att få ett lands förvaltning att hänga samman och det är inte den stora ambitionen i Sverige, säger Kaare Nørgaard.
Han menar att Sveriges förvaltning skiljer sig från både Danmark och Holland genom att ha mer decentraliserade strukturer.
— Det betyder att det vi är bra på – nämligen att koordinera mellan myndigheterna och få dem att administrera som en helhet – är svenskarna inte intresserade av. De har några egendomligheter där principer är mer heliga än pragmatiska. Och denna princip har växt fast. Det finns också kommersiella hinder. Med våra små resurser får vi ut mer av Holland än Sverige, så tills vidare behåller vi den svenska marknaden i beredskapsläge, säger Kaare Nørgaard.
I Holland har dock bolagets försäljning ökat betydligt. En person är nu permanent placerad i landet och antalet samarbetspartners som säljer Resultmakers produkter har ökat från en till tre det senaste året.
Efter att ha blivit utsett till Danmarks snabbast växande mjukvaruföretag under 2004 av tidningen Computerworld har nu Resultmakers omsättning totalt sett stagnerat. Mellan 2003 och 2004 steg den från 8,8 miljoner danska kronor till 22,1 miljoner. Antalet medarbetare ökade samtidigt från 13 till 31. Under 2005 föll omsättningen något till 21,2 miljoner kronor, men personalstyrkan fortsatte öka till 42. Nørgaard förklarar nedgången i försäljningen med att leveranserna till det offentliga varierar.