söndag 18 maj 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Skotskt entreprenörsnätverk siktar på Sverige

Affärsnätverket We-Entrepreneurs planerar att starta i Sverige. Det drygt två år gamla nätverket finns i Danmark och Storbritannien, men före sommaren ska verksamhet vara igång i Malmö eller Stockholm.

— Vi ska gå igång i Sverige och Norge. Vi har redan kontakter för att bygga en databas med namn. I Sverige handlar det om Malmö och Stockholm till att börja med, säger Jasper Thulin, ansvarig för We-Entrepreneurs i Danmark.

Nätverket startades i Skottland av entreprenören Richard O’Connor och har som mål att koppla ihop företagare för ett seriöst utbyte med varandra. I Danmark har verksamheten funnits i runt ett år och över trehundra namn finns i medlemsregistret.

Nu ska organisationen hitta samarbetspartners i Sverige för att ha en första träff innan sommaren. Enligt Jasper Thulin är verksamhet i Malmö intressant, inte minst för att det redan finns ett antal etablerade nätverk att samarbeta med i regionen.

För att få vara med i entreprenörsnätverket krävs en bolagsomsättning över 200.000 pund eller en prognos att nå dit inom 24 månader, framgår det av We-Entrepreneurs hemsida. Jasper Thulin vill dock tona ned kraven.

— Man ska ha en viss seriositet. Det kostar inget att vara med, men vi har rätt till att titta på vilka som blir medlemmar, säger Thulin, som tillsammans med Kristine Marie Foss driver verksamheten i Danmark.

Affärsnätverket We-Entrepreneurs planerar att starta i Sverige. Det drygt två år gamla nätverket finns i Danmark och Storbritannien, men före […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • ”Det råder investeringsstopp i life science”

    Svenska entreprenörer inom life science är för dåliga på att pitcha. Danskarna är mycket bättre. Det sa två föredragshållare på torsdagen vid ett stort seminarium i Lund. Här följer fler misstag som bolagen gör.

  • Stark rapport – men aktien faller

    Skånska läkemedelsjätten Camurus ser ut att göra allt rätt och levererar en rapport över förväntningarna. Under årets första kvartal tredubblar Lundabolaget rörelseresultatet och såväl intäkter som vinst ökar. Trots det faller aktien på börsen. – Det beror nog på Brixadi-utvecklingen, säger vd Fredrik Tiberg.

  • Medvasc stänger runda – öppnar en ny

    Medicinteknikbolaget Medvasc stängde nyligen en finansieringsrunda i förtid, bara för att genast öppna en ny. Vd Cathrin Johansson förklarar varför, och hur mycket mer som behövs.