torsdag 15 maj 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Kraftig minskning av nya bioteknikbolag i Medicon Valley

Antalet nya bioteknik- och läkemedelsföretag i Medicon Valley föll till tio under 2005, från nitton år 2004. Nedgången offentliggörs i Medicon Valley Academys årsrapport som kommer i slutet av mars.

Niels Gerner Larsen, projektledare på Medicon Valley Academy, MVA, menar att Vækstfondens minskade fokus på uppstartsverksamheter förklarar en del av kräftgången. Den statligt finansierade fonden investerar i danska onoterade bolag och riskkapitalfonder med fokus på Danmark och Norden. Vækstfonden är, med kapital över två miljarder danska kronor, en av Danmarks största riskkapitalplacerare.

— Fallet i Vækstfondens investeringar i uppstartsverksamheter ersattes inte fullt ut av andra investerare under 2005, konstaterar Niels Gerner Larsen.

— Men det är långt ifrån ett bakslag för regionen. Problemet är mer att det ännu inte finns någon ersättning för den offentliga Vækstfondens stora engagemang som investerare i uppstartsverksamheter. Många privata investerare har under senare år varit upptagna med uppföljningsinvesteringar och därmed inte varit med och fött nya verksamheter. Jag är säker på att när de stora investeringarna i mogna företag efterhand ger avkastning kommer det leda till privata investeringar i nya verksamheter, säger Niels Gerner Larsen.

MVA efterlyser dock, som konsekvens av nedgången, konkreta offentliga aktiviteter, som kan få upp antalet nystartade företag på den tidigare nivån.

— Eller så riskerar vi en svagare pipeline av nya företag, där speciellt regionens danska sida på sikt kommer sakna nya starka bolag med stor potential, som exempelvis Symphogen och Zealand Pharma, säger Niels Gerner Larsen.

Förra årets nya bioteknik- och läkemedelsföretag i Medicon Valley är BioInfinity, Glycom, Huminite Nordic, Pharma2100, T-shift, Vipergen, SchizoDetect, Colloidal Resources, SARomics och Caslo.

Antalet nya bioteknik- och läkemedelsföretag i Medicon Valley föll till tio under 2005, från nitton år 2004. Nedgången offentliggörs i […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • ”Det råder investeringsstopp i life science”

    Svenska entreprenörer inom life science är för dåliga på att pitcha. Danskarna är mycket bättre. Det sa två föredragshållare på torsdagen vid ett stort seminarium i Lund. Här följer fler misstag som bolagen gör.

  • Stark rapport – men aktien faller

    Skånska läkemedelsjätten Camurus ser ut att göra allt rätt och levererar en rapport över förväntningarna. Under årets första kvartal tredubblar Lundabolaget rörelseresultatet och såväl intäkter som vinst ökar. Trots det faller aktien på börsen. – Det beror nog på Brixadi-utvecklingen, säger vd Fredrik Tiberg.

  • Medvasc stänger runda – öppnar en ny

    Medicinteknikbolaget Medvasc stängde nyligen en finansieringsrunda i förtid, bara för att genast öppna en ny. Vd Cathrin Johansson förklarar varför, och hur mycket mer som behövs.