söndag 18 maj 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Aresa skjuter upp sista delen av noteringsemission

Bioteknikföretaget Aresa i Köpenhamn tar in 54,3 miljoner danska kronor i samband med noteringen på aktiemarknadsplatsen First North. Till Rapidus säger nu VD Jarne Elleholm att de drygt tio miljoner kronorna som saknas innan full teckning av nyemissionen först ska tas in om två till tre år.

I början av januari berättade Rapidus att Jarne Elleholm förväntade sig att landa 65 miljoner danska kronor under innevarande kvartal. Det var också målet i prospektet för noteringen på Köpenhamnsbörsens alternativa lista First North.

— Jag räknar inte längre med att komma upp i 65 miljoner eftersom teckningstiden är över, konstaterar Jarne Elleholm.

— Men det viktiga är att vi kan realisera våra planer med beloppet vi fått. Vi är nöjda och glada. Det resterande får vi ta senare genom exportkrediter och främmande finansiering, men det blir först om två till tre år när vi är uppe i den tillväxt vi i planerna. Vi ska inte ut och låna pengar här och nu, säger Jarne Elleholm.

— Världen kan också se annorlunda ut när den tiden kommer. Det kan vara så att vi får förskottsbetalningar före den mera konservativa finansiering vi har räknat med.

Aktieemissionen har fått både privata och institutionella investerare ut på banan. Över 800 har tecknat sig för drygt en miljon aktier. Aresa planerar nu att lansera sin växt för lokalisering av landminor, RedDetect, under 2007. Plantan byter färg från grön till röd när den kommer i kontakt med sprängämnen i jorden.

Första dag för handel i aktien blir imorgon, tisdag. Aresa har sex anställda, fyra har fått erbjudande om jobb och i söndags skickade bolaget ut tio anställningsannonser för att inom kort komma upp i tjugo anställda. Rekryteringarna gäller forskare och folk som kan landminor.

Bioteknikföretaget Aresa i Köpenhamn tar in 54,3 miljoner danska kronor i samband med noteringen på aktiemarknadsplatsen First North. Till Rapidus […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • ”Det råder investeringsstopp i life science”

    Svenska entreprenörer inom life science är för dåliga på att pitcha. Danskarna är mycket bättre. Det sa två föredragshållare på torsdagen vid ett stort seminarium i Lund. Här följer fler misstag som bolagen gör.

  • Stark rapport – men aktien faller

    Skånska läkemedelsjätten Camurus ser ut att göra allt rätt och levererar en rapport över förväntningarna. Under årets första kvartal tredubblar Lundabolaget rörelseresultatet och såväl intäkter som vinst ökar. Trots det faller aktien på börsen. – Det beror nog på Brixadi-utvecklingen, säger vd Fredrik Tiberg.

  • Medvasc stänger runda – öppnar en ny

    Medicinteknikbolaget Medvasc stängde nyligen en finansieringsrunda i förtid, bara för att genast öppna en ny. Vd Cathrin Johansson förklarar varför, och hur mycket mer som behövs.