I måndags kom beskedet att börsnoterade Know IT köper IT-verksamheten Epireal i Växjö. Epireal går in i Know IT:s dotterbolag Create Group, med huvudkontor i Lund, och idag kan Rapidus berätta att köpet innebär ytterligare nyanställningar för det växande Create.
— Vi jagar nu folk med blåslampa. I och med köpet i Växjö får vi tillgång till ett antal stora konto. Det finns många bra kundrelationer, som vi nu kan arbeta mer med och öka leveranserna till, säger Creates VD Mikael Kretz.
Den kommande helgen drar bolaget igång en kampanj för att rekrytera upp till femton personer. Epireal, som idag har fem anställda, ska bli dubbelt så många, men de flesta rekryteringarna blir till Lundakontoret.
Under 2005 omsatte IT-konsultbolaget Create Group, där Malmöföretaget Multicom sedan hösten 2004 ingår, 82 miljoner kronor och visade en vinst runt tio miljoner. Moderbolaget Know IT sålde för totalt 535 miljoner kronor, vilket gav ett rörelseresultat på drygt 45 miljoner.
— Bara i det gamla Lundabolaget Create, som var ursprungsverksamheten och är den största delen inom gruppen, har omsättningen dubblats jämfört med 2004, säger Mikael Kretz.
Nyförvärvet Epireal omsatte 4,8 miljoner kronor under 2005 och visade en vinst på 1,7 miljoner. Firman startades för drygt tre år sedan och har gått med vinst alla år. Bland kunderna finns mjukvaruföretaget IST, fönstertillverkaren Elitfönster och Admera Software.
Runt hundra personer jobbar idag på Create Group i Lund och Malmö, medan tretton personer sitter i Karlskrona. Multicom har även kontor i Stockholm och totalt arbetar 126 personer inom gruppen.