måndag 7 juli 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

Ny tjänst ska förbättra Lunds universitets varumärke

Lunds universitet har anställt Lars Uhlin som kommunikationsstrateg och biträdande informationschef. Närmast lämnar han ett jobb på PR- och kommunikationsbolaget Aspekta i Malmö. Tjänsten som kommunikationsstrateg är helt nyinrättad.

— Jag ska införa ett strukturerat kommunikationssätt och kommer arbeta med både intern och extern kommunikation. Bland annat ska jag analysera bilden av varumärket Lunds universitet. Spontant tycker jag att universitetet har stor potential, men många viktiga bitar går att lyfta fram bättre, säger Lars Uhlin.

Ett femtontal personer arbetar med information på universitetet centralt. I Uhlins arbete kommer även samordning av de olika fakulteternas informatörer att ingå. Chef för Informationsenheten är Eva Johannesson.

Lunds universitet har anställt Lars Uhlin som kommunikationsstrateg och biträdande informationschef. Närmast lämnar han ett jobb på PR- och kommunikationsbolaget […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • Från 40 miljoner till 40 miljarder

    Sedan Fredrik Tiberg klev in som vd för Camurus har bolagets värdering gått från 40 miljoner till 40 miljarder kronor. Rapidus träffar honom på huvudkontoret i Lund för att höra om vägen dit och planerna framåt.

  • Skånska högutdelare – så mycket delar de ut

    Vår och sommar är utdelningstider. Rapidus har tittat igenom 1 000 onoterade skånska företag och hittat högutdelarna, och vilken familj som får mest.

  • Hänt i vecka 27

    Fastighetsbolagen Catena och Wihlborgs kom med rapporter, Prolight fick in sina 100 miljoner och två börs-vdar lämnar sina poster. Det är några av den gångna veckans nyheter.