söndag 23 november 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

TAT expanderar efter nytt samarbete med mobiltelefonjätte

Ett avtal med mobiltelefontillverkaren Samsung får Malmöbolaget TAT att växa. Ett tiotal har anställts för affären, som innebär leverans av det grafiska mobiltelefongränssnittet Kastor, och ytterligare ett par personer ska rekryteras de närmaste månaderna.

TAT omsatte drygt 21 miljoner kronor och visade en vinst på 4 miljoner under senaste räkenskapsåret, som slutade i april. Innevarande år ska företaget sälja för mer än 30 miljoner kronor.

— Samsung använder vår teknik i flera modeller, de första telefonerna släpptes redan i somras. Samarbetet är ett genombrott för oss, tidigare levererade vi till Sony Ericsson och nu får vi ytterligare en av topp-fem spelarna inom mobiltelefontillverkning, säger Ludvig Linge, VD på TAT.

Bolaget har idag 44 anställda. De som rekryterats för affären med Samsung, som är TAT:s första kund i Asien, är främst grafiska formgivare, programutvecklare och projektledare.

— Affären är något av en dörröppnare i Asien och just nu gör vi en säljräd där. Sydkorea och Japan har vi tittat mycket på men även Kina är intressant på sikt, säger Linge.

Ett avtal med mobiltelefontillverkaren Samsung får Malmöbolaget TAT att växa. Ett tiotal har anställts för affären, som innebär leverans av […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad

Prenumerera på Rapidus för
533 kr per månad

Bli en del av vårt exklusiva nätverk och få koll på vad som händer i Skåne och Öresundsregionen. Var alltid uppdaterad när du talar med dina affärskontakter. Nytta, nöje, inspiration.




  • Exklusiva affärsnyheter
  • Inbjudan till våra nätverksträffar
  • Två användare ingår