fredag 16 maj 2025

inloggad som

ANNONS Innehåll från EKN

USA-order till ReadSoft kan snabbt flerdubblas

Den USA-order värd åtta miljoner kronor, som mjukvarubolaget ReadSoft i Helsingborg offentliggjort under förmiddagen, kan snabbt komma att flerdubblas. Det uppger bolagets informationschef Olof Engvall för Rapidus.

— Nu är avtalet värt åtta miljoner, men kunden hanterar bara en blankett med vårt system. Vi hoppas att de ska använda systemet för fler dokumentflöden och om vi sköter oss kan denna affär alla gånger bli dubbelt så stor, säger Olof Engvall.

Ordern kommer från en amerikansk myndighet, som inte namnges, och innebär att ReadSofts system för dokumenthantering ska installeras på 27 kontor.

Runt 20 procent av bolagets omsättning kommer från USA, men tidigare har marginalerna varit dåliga.

— I detta skede är i princip allt i affären programvara och nästan ingen konsulttid, vilket är bra för marginalerna. Det har varit svårt att få vinst i USA och denna order påverkar det positivt. Just nu vibrerar vi runt ett nollresultat och det får man i ett historiskt perspektiv se som ett genombrott.

I mitten av november lämnar Olof Engvall, som har en bakgrund på SVT i Malmö, ReadSoft för att leda en Öresundsredaktion inom Dagens Industris TV-satsning. Rekryteringen av en ny informationschef pågår och Engvall räknar med att en ny person kan börja vid årsskiftet.

Readsoft är noterat på Stockholmsbörsens O-lista, omsatte 360 miljoner kronor under 2004 och visade ett resultat efter skatt på 33 miljoner.

Den USA-order värd åtta miljoner kronor, som mjukvarubolaget ReadSoft i Helsingborg offentliggjort under förmiddagen, kan snabbt komma att flerdubblas. Det […]


För att läsa resten av artikeln behöver du
vara prenumerant och inloggad


  • ”Det råder investeringsstopp i life science”

    Svenska entreprenörer inom life science är för dåliga på att pitcha. Danskarna är mycket bättre. Det sa två föredragshållare på torsdagen vid ett stort seminarium i Lund. Här följer fler misstag som bolagen gör.

  • Stark rapport – men aktien faller

    Skånska läkemedelsjätten Camurus ser ut att göra allt rätt och levererar en rapport över förväntningarna. Under årets första kvartal tredubblar Lundabolaget rörelseresultatet och såväl intäkter som vinst ökar. Trots det faller aktien på börsen. – Det beror nog på Brixadi-utvecklingen, säger vd Fredrik Tiberg.

  • Medvasc stänger runda – öppnar en ny

    Medicinteknikbolaget Medvasc stängde nyligen en finansieringsrunda i förtid, bara för att genast öppna en ny. Vd Cathrin Johansson förklarar varför, och hur mycket mer som behövs.